Gdzie mieszkać na Phuket?

gdzie na Phuket

Wiele osób pyta nas gdzie mieszkać na Phuket, który rejon Phuket jest najlepszy albo gdzie szukać hotelu aby był jak najbliżej naszej bazy. Rejon w którym mamy siedzibę – Chalong – jest położony blisko portu nurkowego, ale nie jest to typowy rejon turystyczny. Większość naszych klientów woli wybierać hotele położone blisko plaż. Tutaj przeczytasz więcej o plażach na Phuket.


Główne rejony Phuket można opisać następująco:

  • Południowa część wyspy to rejony na zachód od portu nurkowego w Chalong: Rawai i Nai Harn. Tereny zamieszkałe przede wszystkim przez rezydentów. Tu znajdują się także domy na długoterminowy wynajem. Jest taniej i bardziej egzotycznie niż w typowo turystycznych rejonach. Plaża Nai Harn i okolice jest bardzo ładna. Trudno poruszać się inaczej niż wynajętym skuterem lub samochodem. Taksówki są podobnie drogie jak w rejonach turystycznych, ale jest ich mniej. Większość firm nie organizuje bezpłatnych transferów na nurkowania z tych rejonów, ale jeśli dopłata za transfer nie jest przeszkodą, to może być to, naszym zdaniem, bardzo dobry wybór.
  • Chalong – okolice portu nurkowego. Zdecydowanie najlepsza lokalizacja dla osób nurkujących codziennie. Nieliczne hotele, sporo taniego lokalnego jedzenia i dobre europejskie. Zamieszkały przez pracujących w branży nurkowej. Nie ma plaży ani możliwości kąpieli w morzu. Wieczorną rozrywkę zapewniają bary.
  • Zachodnie wybrzeże – część południowa to plaże: Kata, Kata Noi, Karon, Patong. Najbardziej oblegane rejony turystyczne. Patong jest stolicą nocnego życia, dyskotek, seksturystyki. Kata i Karon są znacznie spokojniejsze. Plaże ładne, choć tłoczne. Patong zwykle zaśmiecone, tak jak można spodziewać się w rejonach dyskotek. Jedzenie w większości miejsc droższe niż w innych rejonach. Za to ceny pamiątek i masaży bardzo konkurencyjne. Wszystkie doskonale położone pod względem logistyki na nurkowania i wycieczki. Wszędzie jest blisko.
  • Zachodnie wybrzeże – część środkowa to plaże: Kamala, Surin, Bang Tao i rejon Laguny. Trochę dalej niż część południowa, ale wciąż relatywnie blisko, a już cicho i spokojnie. Dobra alternatywa dla osób szukających spokoju oraz rodzin z dziećmi, a także dla tych, którzy nie widzą problemu z dopłatami za transfery.
  • Zachodnie wybrzeże – część północna to plaże: Nai Thon, Nai Yang, Mai Khao. Bardzo ładne plaże. Rejon ekskluzywnych hoteli. Niewiele da się robić poza rejonem hotelu i kilkunastu knajpek na plaży. Dobra oferta dla klientów szukających ciszy i ekskluzywnego hotelu, zwłaszcza jeśli w planach nurkowych jest safari, a nie nurkowania dzienne. Na niektóre wycieczki lądowe jest dalej, na inne bliżej. Transfer na nurkowania jednodniowe może być uciążliwy i kosztowny.
  • Rejon Phuket Town na południe od portu nurkowego. Teren zamieszkały przede wszystkim przez Tajów. Zaplecze turystyczne sprowadzało się do kiedyś hoteli (wyglądających i datowanych) jak w środkowym PRL-u, oraz tanich hosteli, ale wraz z rozwojem turystyki uległo to zmianie. Z pewnością można znaleźć miły hotelik w okazjonalnej cenie. Jest taniej niż w rejonach bardziej turystycznych aczkolwiek z racji polożenia dosyć daleko do wielu atrakcji.
  • Wschodnie wybrzeże jest w całości muliste i nie ma tu ładnych plaż. Niektóre hotele położone na wzgórzach mają piękny widok na zatokę Phang Nga. Wszędzie jest daleko, ale hotele kosztują zwykle taniej za ten sam standard niż na zachodnim wybrzeżu. Z tego rejonu nie oferujemy bezpłatnego transferu -są to miejsca, których nie da się sensownie połączyć w trasę odbioru i musimy organizować prywatny transfer na nasze programy – za dodatkową opłatą. Cena zależy od ilości osób i trasy danej wycieczki. Dotyczy to lokalizacji: Cape Panwa, Laem Hin, Koh Sirey, Phuket Town oraz Bang Rong.
  • Rejon Kao Lak jest terenem bardzo dynamicznie rozwijającej się bazy turystycznej. Blisko na Similany ale daleko wszędzie indziej. Znacznie bardziej ograniczona oferta wycieczkowa, nurkowa, restauracyjno-barowa itp. Dobre rozwiązanie dla osób, które chcą spędzić większość czasu nie wychodząc poza hotel.

Transfery na nurkowania

Organizujemy bezpłatne transfery na nurkowania lokalne i kursy nurkowania z rejonów: Patong, Karon, Kata, oraz wybranych miejsc z Chalong.

Z pozostałych rejonów musicie dojechać sami lub zapłacić dodatkowo za transfer. Proszę brać pod uwagę, że transfer z odległych rejonów wyspy takich jak Supalai, Nai Yaing, Mai Khao jest nie tylko drogi (50-80 zł w jedną stronę) ale zajmuje około godziny przed i po nurkowaniach.


Transfery na safari

Transfery na safari nurkowe na Similany oraz organizowane przez nas wycieczki lądowe są bezpłatne z prawie wszystkich rejonów wyspy Phuket oraz z rejonu Kao Lak. Większość łodzi na safari na Similany wypływa z portu Tap Lamu położonego na południe od Kao Lak na stałym lądzie. Z północnej części Phuket jest bliżej do portu safari niż z południa