Bali

Bali

Co robić - ogólnie.

O Bali mówi się, że to „Wyspa Bogów”, „Wyspa Tysiąca Świątyń”, „Wyspa Szczęśliwych”, czy też po prostu „prawdziwy raj na ziemi”. Jest coś takiego w samej nazwie, co od razu przenosi nas w świat idylliczny i uduchowiony. Taką wizję kreuje też kultura popularna – kiedy na ekrany kin wszedł film „Jedz, módl się i kochaj” (2010) – adaptacja powieści Elizabeth Gilbert, stereotyp Bali jako miejsca duchowej kontemplacji oraz poszukiwania sensu życia został jeszcze bardziej rozpowszechniony.

Bez wątpienia Bali to jedno z najpiękniejszych i najbardziej niezwykłych miejsc w Azji. Faktem jest unikalny, natchniony klimat duchowy na wyspie związany z lokalnymi wierzeniami i codziennymi barwnymi rytuałami, niezwykła architektura, wspaniałe owoce, miejsca do surfowania, nurkowania i plażowania.

Bali oferuje jednak dużo więcej niż to, co pokazują komercyjne filmy czy opisuje literatura popularna. I takie właśnie – autentyczne i różnorodne oblicze wyspy chcemy Wam pokazać. Wiele rzeczy Was zaskoczy, nie wszystko w balijskiej kulturze przypadnie do gustu, ale miejsca, do których Was zabierzemy nikogo nie pozostawią obojętnym. Zanim zaczniecie czytać – uwaga: Bali uzależnia 🙂

Zapraszamy do zapoznania się z naszym internetowym przewodnikiem po wyspie – szczegóły w menu po lewej stronie.

JęzykIndonezyski
WalutaIDR - Rupia Indonezyjska
Padang Bai

Padang Bai

Bali
Idealne miejsca dla fanów fotografii makro, początkujących nurków jak i na nurkowanie po przerwie. Więcej
Candidasa

Candidasa

Bali
Najlepsze nurkowiska do spotkania rekinów rafowych. Zazwyczaj rewelacyjna widoczność i silne prądy. Więcej
Tulamben

Tulamben

Bali
Pięknie porośnięty koralami oraz bogaty w życie wrak USS Liberty dostępny nawet dla początkujących. Więcej
Nusa Penida

Nusa Penida

Bali
Cleaning Station uwielbiane przez majestatyczne manty i najlepsze miejsce do zobaczenia Mola-Mola. Więcej
Amed

Amed

Bali
Nurkowiska w Amed mają do zaoferowania piękny koralowy ogród i wielką różnorodność życia morskiego. Więcej
Perły znad Morza

Perły znad Morza

Bali, Indonezja
Razem z nami wybierzcie się podziwiać najbardziej urokliwe miejsca balijskiego południa. Więcej
Wulkan Bromo

Wulkan Bromo

Bali, Indonezja
Wciąż czynny i dymiący niemal bez przerwy wulkan Bromo jest narodową ikoną turystyczną Indonezji. Więcej
Widokówka Bali

Widokówka Bali

Bali, Indonezja
Piękne widoki, ciekawe okazy flory tej bardzo zróżnicowanej wyspy oraz wizyta w Małpim Sanktuarium. Więcej
Bogowie i Demony

Bogowie i Demony

Bali, Indonezja
Bali i jej wierzenia oczami rezydentów. Nasze subiektywne spojrzenie na codzienne życie wyspy.   Więcej
Ukryty Wąwóz

Ukryty Wąwóz

Bali, Indonezja
Balijski fenomen przyrodniczy schowany przed światem. Emocjonujący trekking spektakularnym wąwozem! Więcej
Rafting na Bali

Rafting na Bali

Bali, Indonezja
Dajcie się porwać rwącej rzece Ayung i malowniczej scenerii podczas najlepszego na Bali raftingu. Więcej
Jedz, zobacz, pokochaj

Jedz, zobacz, pokochaj

Bali, Indonezja
Śladami bohaterki „Jedz, módl się i kochaj”. Poczujecie się jak w filmowej scenerii. Więcej
Wulkan Kawah Ijen

Wulkan Kawah Ijen

Bali, Indonezja
Dotrzemy na szczyt wulkanu przed wschodem słońca po to, by zejść do wnętrza aktywnego krateru.   Więcej
Wulkany i Lawa

Wulkany i Lawa

Bali, Indonezja
Spektakularny wschód słońca na samym szczycie wulkanu Gunung Batur to niezapomniane przeżycie!   Więcej
Wsi spokojna wsi wesoła

Wsi spokojna wsi wesoła

Bali, Indonezja
Komu nie marzy się uciec do małej, lokalnej wioski, z dala od wielkomiejskiego zgiełku i pośpiechu? Więcej

Niestety, aktualnie nie mamy rejsów w tej lokalizacji. Wybierz dokładną lokalizację bądź skontaktuj się z nami.

Niestety, aktualnie nie mamy oferty kursów nurkowania w tej lokalizacji. Wybierz dokładną lokalizację bądź skontaktuj się z nami.

Jak dojechać na Bali?

Na Bali znajduje się lotnisko Denpasar (DPS) – najważniejszy po Dżakarcie port lotniczy w Indonezji, zlokalizowany 13 km na południe od stolicy oraz niecałe 3 km od największego kurortu – miejscowości Kuta.

Lotnisko położone jest 4 metry n.p.m., dysponuje jednym pasem startowym oraz osobnym terminalem dla lotów krajowych i zagranicznych. Nosi imię narodowego bohatera balijskiego I Gusti Ngurah Rai, który wraz z grupą 95 żołnierzy został zabity przez holenderskie siły powietrzne 20 listopada 1946 podczas trwania rewolucji w Indonezji. Monumentalna postać Ngurah Rai w formie upamiętniającego pomnika stoi dziś przed lotniczym terminalem i zwraca uwagę każdego nowo przybyłego na Bali.

Najkorzystniejsze przeloty z Warszawy to zazwyczaj połączenia przesiadkowe samolotów rejsowych zatrzymujących się w Dubaju, Amsterdamie, Katarze, Singapurze, Bangkoku. W sezonie wakacyjnym warto sprawdzić bezpośrednie połączenia samolotów czarterowych, które oferują polskie biura podróży (dostępne na stronach internetowych biur zwykle w zakładkach „bilety czarterowe”).

Gdzie się zatrzymać na Bali

Na pierwszy rzut oka powierzchnia Bali nie wydaje się imponująca, wyspa ma 145 km długości i 80 km szerokości. Drogi w rejonach turystycznych są dobre, aczkolwiek zatłoczone, zwłaszcza w Kucie i Denpasar. 3 lata temu  otworzono tu pierwszą autostradę w Indonezji, która biegnie bezpośrednio nad Oceanem Indyjskim (tzw. pływająca autostrada”), łącząc rejony turystyczne: Nusa Dua, Ngurah Rai (lotnisko) oraz obwodnicę Denpasar prowadzącą do Kuty i Sanur.

Wystarczy jednak opuścić wielkomiejskie południe wyspy, a drogi staną się wąskie, miejscami kręte, o wysłużonej nawierzchni. Bali boryka się również z problemem dużego natężenia ruchu skutkującego zniechęcającymi korkami. W rezultacie, stosunkowo niewielką odległość, nierzadko przebywa w czasie znacznie dłuższym niż zaplanowano.

Wydaje się, że najlepszą opcją jest zakwaterowanie w miejscowościach turystycznych zlokalizowanych na południu wyspy, gdzie wszystkie największe atrakcje są na wyciągnięcie ręki. Zwiedzanie północy, którą można wręcz nazwać „odległą północą” w związku z koniecznością przejazdu przez góry lub dookoła wybrzeża, planuje się zwykle z noclegiem podczas wycieczki. Większość wycieczek fakultatywnych na północ jest dwudniowa. Pozostaje jedynie kwestia wyboru miejscowości wypoczynkowej najbardziej odpowiadającej upodobaniom:


Kuta Beach – największy i najsłynniejszy kurort na zachodnim wybrzeżu Bali. Odległość z lotniska Denpasar – 8 km; koszt przejazdu oficjalną taksówką lotniskową – około 5 USD. Dobre miejsce dla osób preferujących tętniące życiem miasto, nawiązywanie nowych znajomości, imprezy, dyskoteki, restauracje, zakupy oraz surfing – od strony zachodniego wybrzeża są największe fale. Kuta to także centrum balijskiej seksturystyki.


Seminyak – kiedyś odrębne miasto, dziś właściwie północna dzielnica Kuty. Miejsce to jest od jakiegoś czasu chętnie wybierane przez osoby mieszkające i pracujące na Bali. To spowodowało znaczny wzrost cen nieruchomości i wynajmu. Obecnie miejscowość rozwija się w kierunku bardziej ekskluzywnej części Kuty. Otwieranych jest tam coraz więcej luksusowych hoteli oraz centrum SPA. Klimatyczne kluby nocne przy plaży są w większości na zdecydowanie lepszym poziomie niż te z południowej części Kuty.


Sanur – pasmo wschodniego wybrzeża na wysokości stolicy Denpasar, 16 km od lotniska Denpasar (koszt przejazdu – około 12 USD). Najstarszy balijski kurort z niewymuszoną, lokalną atmosferą i ładną piaszczystą plażą, wzdłuż której biegnie 7 kilometrowa promenada idealna na spacery. Duży wybór restauracji. Sanur to także miejsce na podziwianie najpiękniejszego wschodu słońca oraz spektakularnego widoku na sąsiednią wysepkę Bali – Nusa Penida. Naszym zdaniem Sanur to dobry kompromis dostępnych atrakcji bez zgiełku i tłoku Kuty.


Nusa Dua – ekskluzywny region na wschodnim wybrzeżu Bali, 22 km od lotniska Denpasar (koszt przejazdu – około 12 USD). Zamknięta enklawa rozległych kompleksów hotelowych dla najbardziej wymagających klientów. Cały obszar znajduje się pod ścisłym nadzorem Centrum Rozwoju Turystyki na Bali. Nazwa „Nusa Dua” dosłownie oznacza „dwie wyspy”, gdyż faktycznie w zatoce dostrzec można przyłączone dwie wysepki (Peninsula na południu i Nusa Dharma na północy); niegdyś odrębne od Bali. Zdecydujcie się na Nusa Dua jeśli lubicie pięciogwiazdkowe duże obiekty hotelowe, szerokie piaszczyste plaże oraz ogólnie pojęty luksus.


Tajung Benoa – północny fragment regionu Nusa Dua, nieco mniej ekskluzywny, z tańszymi oraz bardziej kameralnymi hotelami.


 Jimbaran – wioska rybacka i kurort z ładną piaszczystą plażą, 16 km na południe od Kuta Beach, a 10 km od lotniska Denpasar (koszt przejazdu – około 10 USD). Miejsce chętnie wybierane przez surferów ze względu na dużą falę. Wiele restauracji oferuje świeżo złowione ryby.


Amed, Candidasa, Padang Bai – bardzo spokojne miejsca do odpoczynku. Świetne dla osób, które w ramach wakacji marzą o tym, aby trochę się ponudzić i spędzać czas głównie na plaży lub przy hotelowym basenie. Transfery na wycieczki inne niż nurkowania są z tych rejonów co najmniej uciążliwe.

Plaże na Bali

Bali co roku zajmuje czołowe miejsca w rankingu „Najpiękniejsza wyspa świata” publikowanego w prestiżowym czasopiśmie Travel and Leisure. Wyspa może nam się zatem słusznie kojarzyć z rajskimi plażami o białym pudrowym piasku. Tymczasem każda plaża na Bali jest inna; niektóre nie są tak rajskie jak nasze wyobrażenia o nich, nie mówiąc o tym, że północno – wschodnie wybrzeże to w przeważającej większości czarne plaże wulkaniczne. O „rajskości” balijskich plaż decyduje specyficzny, niepowtarzalny klimat każdej z nich (czasami są to widowiskowe klify podmywane przez fale oceanu, czasami delfiny, które można obserwować).

Poniżej znajdziecie wszystko to, co należy wiedzieć o plażach na Bali:

Kuta Beach

Najsłynniejsza plaża na wyspie. I równocześnie najbardziej zatłoczona… Rejon miejscowości Kuta to długa, szeroka plaża, idealna pod względem warunków do stawiania pierwszych kroków w surfowaniu. To także popularny punkt podziwiania zachodu słońca (służą do tego plastikowe krzesełka ogrodowe stawiane przez przedsiębiorczych Balijczyków sprzedających piwo w swoistych „beach barach”). Niestety ilość osób wypoczywających w Kuta Beach sprawia, że piasek wydaje się lekko przybrudzony, a woda mętna. Dookoła czeka jednak na Was największy wybór rozrywek na całej wyspie.

Sanur Beach

Bardzo przyzwoita plaża o kameralnym, lokalnym charakterze. Atrakcyjne miejsce do spacerów brzegiem morza dzięki kilkukilometrowej promenadzie oraz zachwycającemu widokowi na pobliską wyspę Nusa Penida.

Nusa Dua Beach

Jak na ekskluzywny resort przystało, plaża jest ładna, szeroka, z jasnym piaskiem. Natomiast pozaplażowe rozrywki są już zdecydowanie ograniczone.

Jimbaran Beach

Przez wielu uważana za najbardziej atrakcyjną plażę na Bali. Biały piasek oraz wyjątkowo czysta woda. W klimacie wioski rybackiej; stanowi dobrą alternatywę dla imprezowych kurortów rejonu Kuta.

Padang Padang Beach oraz Impossibles Beach

Plaże niewielkie, ale za to pięknie położone zatoczki z kremowym piaskiem pośród wapiennych skał. Splendoru plaży Padang Padang przydał film „Jedz, módl się i kochaj” z Julią Roberts w roli głównej (2010). Jedno z ulubionych miejsc surferów; w sezonie niestety zwykle tłumnie odwiedzane.

Lovina Beach

Daleko od popularnych kurortów, bo aż na północnym wybrzeżu wyspy. Mimo to ma sławę miejsca mistycznie wręcz relaksującego. A wszystko za sprawą malowniczego położenia oraz delfinów, które codziennie tuż po wschodzie słońca zaszczycają region swoja obecnością. Co ciekawe, ta wyjątkowa dla wielu plaża, w praktyce jest…ciemnym wulkanicznym piaskiem. Nazwa słusznie kojarzy się z miłością – filmowa sceneria dla zakochanych.


Jeśli plażowy potencjał Bali Wam nie wystarcza i poszukujecie prawdziwie rajskiej plaży z piaskiem jasnym i delikatnym jak przysłowiowa mąka, macie do wyboru dwa miejsca:

 • Pobliska wyspa Nusa Penida (Dream Beach, Crystal Bay Beach)
 • Wysepki Gili przy sąsiedniej wyspie Lombok – żeby tam jednak dotrzeć, musicie skorzystać z transportu łodzią motorową (podróż trwa około 40 minut lub około 90 minut w przypadku wysp Gili). Uwaga! W trosce o Wasze bezpieczeństwo zalecamy ostrożność w wyborze przewoźnika oraz rodzaju łodzi.

Klimat i pogoda na Bali

Większość wyspy porastają lasy tropikalne, panujący tu klimat to klimat równikowy wilgotny ze średnimi temperaturami w ciągu roku 20-37 stopni Celsjusza.

Dwie pory roku wyznaczają monsuny: pora sucha panuje na Bali od maja do października, podczas gdy pora deszczowa trwa od listopada do marca, czyli dokładnie odwrotnie niż na Phuket. Oczywiście w czasie pory deszczowej zdarzają się długie okresy dobrej pogody, ale jeśli planujecie wakacje w okresie potencjalnie złej pogody, proszę rozważyć czy nie lepiej zmienić cel podróży.

Opady na Bali nie są rozłożone równomiernie. Przede wszystkim wybrzeże północne jest osłonięte przed opadami przez wysokie góry. Nie znaczy to, że przez pół roku nieustannie pada. Na Bali pora deszczowa przebiega znacznie łagodniej niż w pozostałych regionach Indonezji. Dobrze wiedzieć, że deszcz monsunowy jest z reguły krótkotrwały i gwałtowny. To oznacza, że opady nie są ciągłe, ale krótkie i intensywne, a po burzy wychodzi słońce. Należy jednak wziąć pod uwagę wysoką wilgotność powietrza w tym czasie, co skutkuje odczuwalną wyższą temperaturą niż rzeczywista.

Życie nocne na Bali

Mimo że w każdej miejscowości turystycznej na wyspie znajdziecie miejsce, gdzie wieczorem można pójść na przysłowiowego drinka i posłuchać muzyki, to hasło „impreza” zdecydowanie odsyła do kurortu Kuta Beach. Każdy na Bali wie, że to właśnie w Kuta znajduje się centrum imprezowego świata.

Aby trafnie wybrać lokal w którym spędzicie wieczór, warto przejrzeć imprezowy przewodnik Bali na stronie Beatmag.com

Do większości klubów wstępy są bezpłatne, często też oferowany jest alkohol w promocji „happy hours”.

Uwaga na arak! Wódka palmowa „arak” to najmocniejszy dostępny alkohol w Indonezji. Zawartość procentów w araku może być różna – od 20% do 40%. Z reguły sprzedawany jest w plastikowych butelkach po napojach, można też jednak dostać specjalną wersję pamiątkową w formie stylizowanej buteleczki.
Podczas imprezowego szaleństwa możecie zechcieć spróbować lokalnego wyrobu alkoholowego. Na Bali zdarzają się zatrucia metanolem znajdującym się w araku podejrzanego pochodzenia. W związku z przypadkami śmiertelnymi, rządy m.in. Australii wystosowały specjalny apel odnośnie spożywania alkoholu na Bali.

Poza napojami wyskokowymi, z nocnym życiem w wakacyjnych kurortach kojarzy się też seks. Prostytucja jest na Bali nielegalna, co jednak wcale nie stanowi przeszkody w powszechnym zjawisku płatnego seksu w kurortowych klubach, dyskotekach i domach publicznych.

W „seksownym” procederze większą sławę od balijskich czy nawej częściej jawajskich kobiet, zdobyli młodzi balijscy surferzy (tzw. „beach boys„) polujący na samotne kobiety wypoczywające na rajskiej wyspie. Po kontrowersyjnym filmie dokumentalnym z 2009 roku („Cowboys in Paradise”) nazwani „kowbojami z Kuty”, balijscy chłopcy pracujący na plaży oferują swoje towarzystwo i zainteresowanie w zamian za wsparcie finansowe ze strony poderwanych na urlopie kobiet z „lepszego świata”.

Transport na Bali

Bemo

Specyficzny balijski środek transportu będący minivanem przerobionym na pojazd ekonomiczne wykorzystujący przestrzeń. Podróżowanie „bemo” to opcja najtańsza, ale też najmniej komfortowa. Zamiast siedzeń są dwie długie ławki ustawione naprzeciwko siebie; nie ma klimatyzacji i zazwyczaj oprócz pasażerów podróżuje też znaczna ilość balijskiego dobytku (produkty żywnościowe czy też… żywy drób). Schemat przystanków „bemo” często stanowi tajemnicę nawet dla lokalnych użytkowników. Poza kilkoma głównymi punktami (np. lotnisko), najszybciej złapiecie „bemo” machnięciem ręki na ulicy. Wsiadając koniecznie zapytajcie o to czy dojedziecie bezpośrednio do wybranego punktu. Uciążliwość jazdy „bemo” polega niestety także na konieczności wielokrotnych przesiadek na trasie, co ogromnie wydłuża czas przejazdu.

Zalety? Oprócz poczucia się przez chwilę jak rodowity mieszkaniec wyspy – cena. „Bemo” jest niezwykle tanie (niecałe 0,5 USD za przejazd)… tyle że dla Balijczyków. Zdecydowanie radzimy negocjować cenę, ponieważ „bule” (potoczne określenie białego cudzoziemca) w tym przypadku zawsze płaci więcej.


Transport autobusowy

Transport publiczny na Bali właściwie nie istnieje, ale skorzystać można z „shuttle busów” krążących między popularnymi miejscowościami turystycznymi (np. „Kura – Kura bus”). Obszar tras ogranicza się tylko do części południowej wyspy. Płatność zazwyczaj odbywa się specjalną walutą firmową lub kartami typu pre-paid (szczegółowe informacje na stronie przewoźników).

Cena w zależności od trasy: 2 USD – 6 USD.


Taksówki

Dobrą opinię ma korporacja „Blue Bird” (pojazdy w niebieskim kolorze); na pozostałe firmy radzimy uważać.

Oficjalna taryfa to około 0.5 USD na wejście, a później 0.25 USD za każdy kilometr.

Podobnie jak w wielu innych okolicznościach, obcokrajowiec zwykle płaci więcej. Często zdarza się, że taksówkarz nie zgadza się na jazdę z taksometrem, mówiąc, że akurat dzisiaj jest awaria sprzętu. Opcja dla wprawionych w negocjacjach turystów.


 Samochód

Wynajem samochodu na Bali to opcja dla odważnych i wytrawnych kierowców przyzwyczajonych do poruszania się w ruchu lewostronnym oraz …w drogowym chaosie. My jazdy po wyspie wynajętym samochodem nie polecamy – poza skrajnością taką jak utrata zdrowia czy życia, grozi Wam co najmniej irytacja podczas stania w balijskich korkach bądź przeciskania się na wąskich drogach.

Cena: od 20 USD do 60 USD za dzień.


Skuter

Analogicznie jak w kwestii wynajmu samochodu. Z akcentem na jeszcze wyższe ryzyko. Jeśli jednak zdecydujecie się wynająć skuter, przypominamy o obowiązku zakładania kasku.

Cena: od 4 USD do 10 USD za dzień.


Rower

Koszt wynajmu roweru na Bali to około 2.5 USD za dzień, ale trzeba wiedzieć gdzie jechać, i które drogi na wyspie do jazdy rowerem się nadają. Zalecamy wycieczki rowerowe z przewodnikiem.

Co warto zobaczyć na Bali?

Oto nasza prywatna lista atrakcji na Bali, których nie można pominąć zwiedzając wyspę:

 • Wulkan Batur – balijska „Święta Góra” darzona czcią i wywołująca respekt. 1717 metrów do zdobycia na własnych nogach, a wysiłki uwieńczone niepowtarzalnym spektaklem wschodzącego słońca.
 • Tarasy ryżowe – szczególnie te w regionie Ubud. Soczysta zieleń aż bije po oczach, spływając kaskadą ryżowych pięter. A widok Balijczyków podczas pracy na ryżowym polu – bezcenny.
 • Ubud – miasteczko lokalnych artystów i rzemieślników. Z jednej strony kolorowe i gwarne, z drugiej uduchowione i pełne balijskich rytuałów. A dodatkowo – idealne miejsce do zakupu najbardziej oryginalnych pamiątek z wyspy.
 • Tajemniczy Wąwóz – coś dla prawdziwych podróżników lubiących skalne cuda natury oraz dżunglę. Gdzie? Co? Jak? Tajemnica pilnie strzeżona. Więcej szczegółów przy kontakcie mailowym z nami.
 • Świątynia Uluwatu i okoliczne plaże – Świątynia Uluwatu to miejsce popularne wśród turystów, ale widoki rozciągające się z rozległego klifu wynagradzają tłumy ludzi. Trasa spacerowa zapiera dech w piersiach. Po wizycie w świątyni koniecznie zajedźcie na okoliczne, wciśnięte między klify plaże.
 • Świątynia Tanah Lot – wyjątkowa świątynia znajdująca się na wystającej z oceanu skale i jeden z turystycznych symboli Bali. Naturalne przypływy i odpływy wody nadają miejscu dramaturgii.
 • Kameralne światynie – co najmniej kilkanaście z nich jest poukrywanych i nie opisanych w żadnych przewodnikach. Uciekając od tłumów zwiedzających najpopularniejsze atrakcje Bali, mamy w zanadrzu świątynie zwiedzane z dala od tłumów, w ciszy i spokoju. Polecamy.
 • Podwodne kamienne piramidy i zatopione kapliczki w Amed oraz Tulamben – jeśli nurkujecie, nie możecie tego przegapić. Jeśli nurkowanie jeszcze jest Wam obce, zapraszamy na program „Odkryj nurkowanie”.
 • Gunung Kawi – XI wieczna świątynia z fascynującymi grobowcami wykutymi w skale.
 • Jaskinia Słonia – grota skalna z wizerunkiem hinduskiego boga o głowie słonia – Ganeshy. Obecnie sanktuarium wpisane na listę dziedzictwa narodowego UNESCO.
 • Jimbaran – wioska rybacka z pysznymi i zawsze świeżo złowionymi owocami morza oraz plaża o hipisowsko – surferskim klimacie z pięknym zachodem słońca.
 • Rzeka Ayung – dziewicza, nieokiełznana, w sercu dżungli. Idealna na wyprawę raftingową.
 • Plantacja Kawy Luwak – najdroższa kawa na świecie? Na Bali trochę tańsza. Warto pojechać na plantację i zobaczyć autentyczny proces produkcji tej kawy. Wypicie jednej filiżanki cennego napoju w otoczeniu bujnej zieli i egzotycznych roślin pozostawia niezapomniane wrażenie!
 • Tradycyjna pracownia batiku – jeśli zwróciliście uwagę na barwne balijskie tkaniny, powinniście zobaczyć tradycyjny proces ich powstawania. O tym jak powstaje batik oraz do czego służy wosk opowiedzą Wam lokalni mistrzowie batikowej sztuki.

Zakupy na Bali

 1. Centra handlowe:
  Centra handlowe ze sklepami znanych marek w cenach porównywalnych do europejskich znajdziecie w miejscowości Kuta bądź stolicy Denpasar np. Discovery Shopping Mall w Kucie. W Sanur jest tylko jedno większe centrum handlowe.
 2. Antyki, dzieła sztuki, tradycyjne balijskie rękodzieło:
  W poszukiwaniu najbardziej oryginalnych pamiątek z Bali, elementów dekoracji wnętrz, wyrobów rękodzielniczych czy też szlachetnych antyków zapraszamy do miasta Ubud – kulturalnego i artystycznego centrum wyspy.
  Z targów staroci i dzieł sztuki, poza straganami w Ubud, polecić możemy lokalny targ w Sukawati (Sukawati Art Market), znajdujący się w odległości 15 km na południe od Ubud. Niezrównany pod względem cen i asortymentu.
 3. Meble:
  Popularne na Bali meble z drewna tekowego zamówicie w licznych sklepach meblarskich w Ubud. 
 4. Srebrna i złota biżuteria:
  Niekwestionowanym liderem jeśli chodzi o ilość sklepów jubilerskich jest miejscowość Celuk, 15 km na północ od stolicy Denpasar. Decydując się na zakupy trzeba jednak być ostrożnym. Ze względu na to, że wybór jest ogromny, a miejsce renomowane, nie zawsze idzie to w parze z jakością produktów. Dobrymi opiniami wśród Balijczyków cieszy się zakład jubilerski Prapen Celuk.
 5. Ubrania, obuwie:
  Jeśli polujecie na piękne wzorzyste tkaniny, zwiewne batikowe bluzki i sukienki, skórzane obuwie, torebki – a wszystko wyróżniające się niespotykanym nigdzie indziej wzornictwem – na zakupowe szaleństwo powinniście wybrać Ubud.
  Jeśli interesuje Was wygodny, sportowy styl „na surfera”, Kuta oferuje Wam niezliczoną ilość sklepów z odzieżą i akcesoriami właśnie w tym rodzaju.

Surfing na Bali

Wszyscy wiedzą, że wyspę Bali kochają surferzy. Uważa się, że jest to najlepsze miejsce do uprawiania tego sportu w całej Indonezji.  Sprzyjające fale to wpływ Oceanu Południowego, który łączy się wzdłuż równoleżnika z Oceanem Indyjskim. Dlatego południowa część wyspy Bali, zarówno wschód, jak i zachód usiane jest miejscami surfingowymi. Jest ich na tyle dużo, że dobrze jest się przed wyjazdem przygotować i sprawdzić warunki panujące na każdym z nich.

W zależności od stopnia Waszego zaawansowania, miejsca surfingowe na Bali możemy podzielić na:

Dla początkujących

Dla każdego, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z surfingiem poleca się przede wszystkim popularną miejscowość turystyczną Kuta Beach oraz północą część Kuty – Legian.
Tutaj znajdziecie łagodniejszą falę, która pomoże przetrwać pierwsze nieudane próby utrzymania się na desce.

Dla średniozaawansowanych

Ci z Was, którzy opanowali już podstawy mogą powoli atakować balijskie surferskie mekki. Dla średniozaawansowanych polecamy:

 • Balangan Beach – na południe od Kuty (urokliwe położenie jest dodatkową zaletą);
 • Eko Beach – w regionie Canggu na północ od Kuty, gdzie poza łapaniem fal zjecie pyszne owoce morza podziwiając widok na malownicze tarasy pól ryżowych;
 • Brawa Beach – rajska plaża na północy Kuty, przy miejscowości Seminyak. Plaża ma dwa miejsca surfingowe, można zatem okiełznać falę z lewej i prawej strony;
 • Padma Beach – w miejscowości Legian na północy Kuty.

Dla zaawansowanych

Ciężka praca procentuje – na najlepszych adeptów surfingu czekają najlepsze plaże Bali z imponującymi falami:

 • Uluwatu Beach – plaża zlokalizowana u podnóża jednej z największych atrakcji turystycznych wysypy Bali – Świątyni Uluwatu. Niezwykłość plaży polega na jej położeniu geograficznym. Uluwatu znajduje się bowiem na wzgórzu będącym częścią zapierającego dech klifu. Moc fal – bezkonkurencyjna!
 • Srilankah Beach – na północy regionu Nusa Dua. Wschodnie wybrzeże jest idealne na wyprawę poza balijskim sezonem surfingowym (maj – październik). Najlepsze fale złapiecie tu w listopadzie;
 • Mushroom Rock Beach – południowa część resortu Nusa Dua z charakterystycznymi grzybami skalnymi. Podobnie jak wyżej: świetna alternatywa dla miejsc popularnych w wysokim sezonie;
 • Nikko Beach – kolejny dobry punkt na surfowej mapie Nusa Dua;
 • Green Bowl Beach – piękna kameralna plaża na południu regionu Nusa Dua. Dla wytrawnych surferów.

Szczepienia na Bali

Przed wyjazdem na Bali warto podjąć profilaktyczne działania zdrowotne.

Mimo że Zakłady Medycyny Tropikalnej nie wskazują obowiązkowych szczepień przed wyjazdem do Indonezji, wymieniają jednak szczepienia zalecane. Są to:

 1. szczepienie przeciw tężcowi
 2. wirusowemu zapaleniu wątropy typu A i B
 3. durowi brzusznemu
 4. japońskiemu zapaleniu mózgu

Aby uzyskać wymagany efekt ochronny, wyżej wymienione szczepienia należy wykonać na 4-6 tygodni przed planowaną podróżą.

W Indonezji istnieje również zagrożenie zachorowania na Dengę (gorączkę krwotoczną). Roznosicielem choroby są komary, wirus nie przenosi się z człowieka na człowieka. Działania profilaktyczne polegają zatem na stosowaniu repelentów oraz moskitier.


Przydatne rady dotyczące zagrożeń chorobowych na Bali:

 • kupowanie wody butelkowanej z zafoliowaną zakrętką (pewność fabrycznego zamknięcia)
 • unikanie jedzenia w przypadkowych restauracjach (zdajcie się na opinię znajomych, którzy już tam jedli, sprawdzajcie opinie na TripAdvisorze lub … spytajcie nas!
 • oczyszczanie i odkażanie nawet drobnych skaleczeń (przy innej florze bakteryjnej łatwo o zakażenie)
 • stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym oraz noszenie nakrycia głowy – tropikalne balijskie słońce ze sprzymierzeńca szybko może stać się Waszym wrogiem (na pierwsze dni pobytu zalecamy faktor +50)
 • unikanie ryzykownych kontaktów seksualnych oraz stosowanie prezerwatyw
 • unikanie zabiegów kosmetycznych w niewzbudzających zaufania miejscach
 • unikanie picia lokalnego alkoholu (np. wódki palmowej „araku”) niewiadomego pochodzenia
 • na Bali występuje sporadycznie wścieklizna u dzikich psów i małp

Pieniądze i bankomaty na Bali

Walutą Bali jest Rupia Indonezyjska, dzieląca się na 100 senów. Banknoty mają nominały 1.000, 5.000, 10.000, 20.000, 50.000 i 100.000 IDR. Mieni się w oczach od ilości zer!

1 USD to około 13.000 IDR. Magiczny przelicznik…. My odejmujemy cztery zera i mnożymy przez 3 aby dostać PLN.


Sieć Bankomatów ATM pokrywa całą wyspę a rejony turystyczne mają podobną ilość bankomatów jak w Europie. Notowane jest wiele przypadków skanowania kart, zwłaszcza w Kucie. Namawiamy do zasłania kodu pin dłonią lub portfelem podczas wpisywania, co skutecznie rozwiązuje problem.

Płatności kartami kredytowymi lub płatniczymi możliwa jest w dużych sklepach i droższych restauracjach turystycznego południowego-wschodu wyspy. W pozostałych przypadkach należy mieć gotówkę. Płatność w dolarach zamiast lokalnych rupii jest akceptowana prawie wszędzie, ale oferowany przelicznik jest zwykle bardzo zły – zły dla płacącego oczywiście.

Najbezpieczniej, choć być może nie najkorzystniej jest wymienić walutę w banku. Trochę lepsze kursy są w tzw. autoryzowanych kantorach. Tu płaci się prowizję, ale kwota podawana na tablicach przed wejściem jest już zwykle o nią pomniejszona. Wydaje się zatem, że kurs jest niższy niż w innych kantorach porozrzucanych po mieście, ale w rzeczywistości może on być bardziej korzystny. Na kantory nieautoryzowane, kuszące korzystnym kursem radzimy uważać. Najczęściej ukrywają one informację o bardzo wysokiej prowizji i zdarzają się tutaj różne gry, zbliżone w efekcie do „wróżby u cyganki”.

Aby uniknąć oszustwa, przed dokonaniem wymiany zalecamy dopytanie o realny kurs oraz ewentualną prowizję, a po transakcji dokładne przeliczenie otrzymanej kwoty na oczach pracownika kantoru.


Dolary czy Euro? Bardzo częste pytanie. Przelicznik jest minimalnie lepszy przy USD, naszym zdaniem przy wakacyjnych budżetach nie ma to większego znaczenia.


Uwaga! Uznawane są jedynie banknoty najnowszej edycji dolarów amerykańskich (wydane po 1996 roku).


Warto wiedzieć: Bardziej cenione są wyższe nominały banknotów. Np. przy wymianie 50 USD będzie obowiązywał nieco lepszy kurs niż przy wymianie 1 USD.