Praca własna przed IDC

Przygotowanie do kursów z Piotrem Paulo

U mnie, zanim zaczniesz IDC, musisz być przygotowany z zakresu kursu DM i wcześniejszych. Musisz znać Teorię Nurkowania i rozumieć to, co jest napisane w Encyklopedii Nurkowania. Jeśli masz braki pomogę Ci, ale przed IDC a nie w trakcie. Wymagam gotowości przed startem, bo chcę żeby moi kandydaci wygrywali. Podczas kursu będę zajmować się rozwojem instruktorów, a nie uzupełnianiem braków innego kandydata, kosztem Twojego czasu. Dzięki takiemu podejściu, kurs u mnie nie zajmuje codziennie wielu godzin, a jednocześnie jest zrobiony dokładnie
i wartościowo.

Przygotowania do rozwijania kariery nurkowej wymagają nakładów czasu i zaangażowania. Im lepiej przygotujesz się do kursu, tym bardziej będziesz mógł się skupić na przyswajaniu nowych umiejętności podczas IDC. Twoje przygotowanie jest kluczowo ważne dla tego, co wyniesiesz z kursu. Zacznij swój kurs IDC już dziś! Skontaktuj się z nami, a otrzymasz niebawem pierwsze zadania. Niektóre inne kursy IDC trwają od świtu do nocy, my kończymy nasze zajęcia po południu aby mieć czas na naukę własną, relaks i utrwalenie wiedzy w pamięci długoterminowej. Oczywiście jest to możliwe tylko jeśli będziesz miał opanowaną teorię i umiejętności z wcześniejszych kursów. Jeśli rozpoczniesz kurs instruktorski będąc nieprzygotowanym, to spędzisz wieczory nad książkami, a świty w basenie – my nie będziemy Ci współczuć, że mało sypiasz. Jeśli czujesz że masz sporo braków, powiedz nam o tym z wyprzedzeniem i ustalmy ile dni przed kursem przyjedziesz. Pomożemy Ci je uzupełnić, o ile będzie to z góry zaplanowane.

Teoria nurkowania

Musisz poruszać się biegle w tematach: Fizyka, Fizjologia, Sprzęt, RDP, Umiejętności i Środowisko na poziomie kursu Divemaster PADI.

  1. Przeczytaj i wypełnij jeszcze raz sprawdziany wiedzy z pięciu wyżej wymienionych zagadnień.
  2. Przeczytaj i odpowiedz na pytania w Workbooku. Musisz rozumieć wiedzę na tyle, by wytłumaczyć przyszłym kursantom każde z zawartych tam zagadnień. Na ostatnich stronach znajdziesz niektóre z pytań egzaminacyjnych IE.
  3. Wypełnij egzaminy z kursów Rescue i Divemaster wersje A i B. W aktualnym Manualu Instruktorskim nie znajdziesz odpowiedzi, więc skontaktuj się ze mną aby sprawdzić swoje wyniki albo poszukaj odpowiedzi tutaj.
  4. Przeczytaj co najmniej raz całą Encyklopedię Nurkowania Rekreacyjnego. Jeśli nie posiadasz takiej pozycji – skontaktuj się ze mną, wyślę Ci tłumaczenie mailem.

Standardy i procedury oraz materiały szkoleniowe instruktora

  1. Zacznij czytać najnowsze wydanie Manuala Instruktorskiego.
  2. Sprawdź najnowsze zmiany do standardów i zapisz pliki na swoim laptopie lub je wydrukuj.
  3. Naucz się funkcji tworzenia zakładek, zaznaczania tekstu i wprowadzania komentarzy do plików PDF. Zacznij personalizować swój Manual Instruktorski elektronicznie – jeśli zamierzasz korzystać z wersji elektronicznej. Jeśli będziesz używać wersji papierowej to wydrukuj plik i zacznij pracować z zakreślaczem. Powinieneś zaznaczyć wszystkie te informacje, które nie są oczywiste, aby szybko je znajdować.
  4. Podejmij decyzję czy będziesz korzystał z wersji elektronicznej, papierowej, czy obu i przygotuj sobie odpowiednie narzędzia.
  5. Przygotuj się na to, że podczas kursu IDC, egzaminu PADI, a następnie prowadzonych przez siebie szkoleń będziesz uczył kursantów teorii. Będziesz wykorzystywał multimedia. Zasadniczo będą to filmy i slajdy z prezentacjami.
  • Część slajdów jest wydana przez PADI w programie Powerpoint (i wówczas podlega prawom autorskim). Na czas kursu i egzaminu możesz korzystać z moich slajdów, ale tylko z mojego laptopa. Jeśli chcesz korzystać ze swojego to musisz mieć powerpointa i kupić swoją kopię slajdów.
  • Pewnych slajdów nie ma. Możesz je przygotowywać albo w wersji elektronicznej albo na tablicy. Jeśli chcesz robić je w wersji elektronicznej to poświęć trochę czasu na poznanie programu Powerpoint albo innego, którego zamierzasz używać.
  • Na czas kursu IDC i egzaminu nie potrzebujesz filmów do kursów. Gdy zaczniesz szkolić ich używanie stanie się albo obowiązkowe albo co najmniej zalecane. Część z nich jest wydana przez PADI w języku, w którym będziesz uczył i część należy traktować jako obowiązkowe.

Dostęp do strony PADI Pros’ Site

Jeśli jesteś DM PADI to powinieneś mieć dostęp do strony dla profesjonalistów.

  1. Sprawdź czy masz działający login i hasło.
  2. Zapoznaj się ze strukturą strony, zobacz co na niej można znaleźć. Czy już potrafisz odpowiedzieć na pytanie czego Ci brakuje do poprowadzenia swojego pierwszego kursu?
  3. Zapoznaj się z dostępnymi formularzami. Zwróć uwagę na to, że niektóre formularze nie są dostępne po polsku. Będziemy szerzej mówić na ten temat podczas IDC.
  4. Przeczytaj ze zrozumieniem prezentacje PADI.

Dodatkowe sprawdziany wiedzy

W zakresie wiedzy o kursach upewnij się, że rozumiesz wszystkie zagadnienia opisane w sprawdzianach wiedzy podręczników: Open Water Diver i Rescue Diver. W programie Adventures in Diving (AOWD) skoncentruj się na rozdziałach: Nurkowanie Głębokie, Nawigacja oraz Poszukiwanie i Wydobywanie, a w podręczniku Divemastera na rozdziałach 2,3 i 5.

Baseny

Jeśli masz czas i możliwości dostępu do wody o warunkach basenopodobnych możesz odświeżyć demonstracje ćwiczeń z programów OWD i Rescue. Te same, które ćwiczyłeś w czasie kursu divemasterskiego. Będziemy wspólnie ćwiczyć te demonstracje, więc to tylko sposób na wczesne przygotowanie i ułatwienie sobie programu IDC.