8 cudów Tajlandii

Przedstawiamy 8 cudów przyrodniczych Tajlandii. Niezwykłe formacje skalne, wodospady i jeziora. Miejsca mistyczne, bajkowe, piękne. Zacznij z nami wirtualną podróż po tym fascynującym kraju.

 1. Wielki Kanion Sam Phan Bok.

  wielki Kanion Tajlandii

  Nie musisz jechać do Kolorado, żeby odwiedzić wielki kanion. Tajlandia ma ten cud natury w prowincji Ubon Ratchatani, w północno wschodnim rejonie kraju.
  Wielki Kanion TajlandiaSam Phan Bok znaczy dosłownie 3000 dziur i wzięła się od bardzo dużej ilości dziur w korycie rzeki Mekong. W porze suchej, gdy rzeka obniża poziom, odsłonięte otwory tworzą wręcz mistyczny krajobraz. Wyżłobione przez wodę otwory tworzą abstrakcyjne kształty, popularne są serca a nawet zarys głowy Myszki Miki.
  Idealną porą na zwiedzanie magicznego kanionu jest świt lub zmierzch, gdy nie jest gorąco a światło dodaje miejscu nieziemskiej aury.
  Koniecznie zabierz ze sobą wodę, parasol kapelusz od słońca – w kanionie nie ma cienia.

  Szczegóły:
  Adres: Tambon Lao Ngam, Pho Sai, Ubon Ratchathani
  Dojazd samochodem: z miasta Ubon Ratchatani jest bardzo dobry dojazd drogami szybkiego ruchu w stronę Khong Jeam.
  Łodzią: najpierw samochodem do miejscowości Song Khon, następnie łodzią przez Mekong (ok. 4 km płynięcia).
  Kiedy jechać: w porze suchej – od listopada do kwietnia.
  Godziny otwarcia: zawsze, dzień i noc.
  Wstęp: bezpłatnie (stan na 07/2017).
 2. Lotosowe jezioro, Udon Thani.

  Co roku w styczniu ogromne, ponad 8 hektarowe jezioro Nong Han kwitnie na purpurowo tysiącami kwiatów lotosu (lilii wodnej). Można wynająć łódź i przepłynąć się pomiędzy kwiatami. Sceneria jest tak romantyczna, że jest tłem setek sesji ślubnych. Najlepszą porą jest od świtu do 10, gdy kwiaty rozchylają kielichy. Jeśli chcecie być na zdjęciu, włóżcie białe ubrania, które pięknie będą się odbijać na tle purpury.

  Szczegóły:
  Adres: Tambon Lao Ngam, Kumphawapi, Udon Thani
  Dojazd: samochodem z Udon Thani do Bahn Diem.
  Kiedy jechać: w okresie kwitnienia: grudzień-luty
  Godziny otwarcia: zawsze, ale najlepiej pływać od 6 do 11 przed południem.
  Wstęp: bezpłatnie. Niewielka opłata za wynajem łodzi.
 3. Wodospad Tham Phra.

  W środku dżungli, naturalny pas wodny tworzący fantastyczny naturalny park wodny – po gładkich skałach można się bezpiecznie ślizgać. Spośród setek innych wodospadów Tajlandii ten wyróżnia jego unikalny kształt, szeroko płynący po obłych granitowych głazach. Jedynym sposobem dotarcia do wodospadu jest rejs łodzią. Kiedyś teren ten był częścią świątyni buddyjskiej; teraz oddany jest do zwiedzania i kąpieli dla wszystkich chętnych.

  Szczegóły:
  Adres: Wioska Tham Phra, Sok Kam, Seka, Bueng Kan
  Dojazd: samochodem z miejscowości Bueng Kan do parkingu Tham Pra. Następnie łodzią do wodospadu.
  Kiedy: cały rok.
  Godziny otwarcia: 8-17
  Wstęp: bezpłatnie. Rejs łodzią 20 thb od osoby (ok. pół dolara).
 4. Trzy latające wieloryby – park Phu Sing, Bueng Kan.

  Granitowe masywy skalne datowane na 75 milionów lat wyglądają jakby się unosiły nad ziemią, pływały po wierzchołkach drzew jak po zielonej powierzchni oceanu. Po dotarciu na szczyt nagrodą jest zapierający dech w piersiach widok na zieloną wszystkimi odcieniami dżunglę.
  Gładka powierzchnia skały, poorana gdzieniegdzie pęknięciami i wybrzuszeniami dodatkowo przywołuje wyobrażenie o wyglądzie wielorybiej skóry. Oglądając widoki, uważajcie, aby nie podejść do krawędzi zbyt blisko – jej zaokrąglone i śliskie brzegi są niebezpieczne. W parku Phu Sing zobaczyć można też inne granitowe głazy, przypominające kształtem słonia i serce.

  Szczegóły:
  Adres: Khok Kong, Mueang Bueng Kan, Bueng Kan
  Dojazd: samochodem z najbliższego miasta Bueng Kan w stronę Sri Villai.
  Godziny otwarcia: 6-17
  Wstęp: bezpłatny; trzeba jednak wymienić dokument tożsamości na przepustkę.
 5.  Największy wodospad Tajlandii – Thi Lo Su w Umphang.

  Ten wodospad da się opisać trzema słowami: największy, najmocniejszy, najwyższy. 300 metrów wysokości i powierzchnia 5 boisk piłkarskich – tworzy niesamowitą atrakcję przyrodniczą parku Umphang.
  Piękny zarówno w okresie suchym, gdy odsłonięte są ściany pokryte mchem i zielonymi drzewami oraz w mokrym, gdy kaskady spadającej wody tworzą wilgotną mgłę.

  Szczegóły
  Adres: Mae Chan, Umphang, Tak
  Dojazd:
  w okresie suchym – grudzień-maj, gdy droga jest odsłonięta, autem 4×4 o dużej mocy silnika. Jedzie się z Umphang do Mae Sot a następnie 30 km do leśnego sanktuarium Umphang. W czasie deszczowym trzeba wynająć tratwę. Warto sprawdzić w lokalnym oddziale Urzędu Turystyki w mieście Tak,  jakie są aktualne warunki dotarcia do wodospadu.
  Godziny otwarcia: 8-17
  Wstęp: ok. 6 USD za osobę i 3 USD za samochód
 6. Świątynia na szczycie wzgórza – Wat Chaloem Phra Kiat Phrachomklao Rachanusorn, Lampang.

  Skalisty szczyt otoczony chmurami a na nim świątynię i 10 białych stup – ten piękny widok to świątynia, która prawie dosłownie sięga nieba. Zbudowana dzięki sile i determinacji lokalnej społeczności, która uznała to za miejsce godne do przechowywania relikwii Buddy. Podobno samodzielne dojście na górę ma zapewnić szczęście i błogosławieństwo.

  Szczegóły
  Adres: Thung Tong Village, Wichet Nakhon, prowincja Chae Hom, Lampang
  Dojazd: z miejscowości Lampang, autostradą 1035 w kierunku Chae Hom (ok. 50 km) i ok. 1 km przełęczą Chae Hom Village do wejścia do świątyni.
  Kiedy jechać: cały rok, ale przyjemniej wchodzić gdy nie pada deszcz.
  Wstęp: bezpłatny.
 7.  Mała Guilin i kras wieżowy – zapora Ratchaprapa, Surat Thani.
  Oryginalna Guilin jest prowincją Chin, znaną z topografii krasowej. W Tajlandii, na sztucznym jeziorze utworzonym przez zaporę, powstał jedyny w swoim rodzaju, przepiękny krajobraz stromych wapiennych skał wystających z wody. Pływając łodzią przez krasowy labirynt mamy wrażenie jakbyśmy przenieśli się do innego świata. Jasne skały porośnięte soczyście zieloną dżunglą i absolutna cisza i spokój dookoła. Nieliczni turyści napawają się tu zapierającymi dech widokami. Woda w jeziorze jest czysta i ciepła i idealnie nadaje się do orzeźwiającej kąpieli. Czas spędzony na jeziorze można wydłużyć zostając na nocleg w jednym z kilku zbudowanych na palach ośrodków, mieszczących maleńkie, proste domki, restaurację i zaplecze sanitarne. Dwudniowy program, wzbogacony o kąpiel słoni, spływ kajakiem i spacerem do wodospadu znajdziecie w naszej ofercie wycieczek. Zapraszamy na dwudniowy wyjazd do dżungli Khao Sok.
  Szczegóły
  Adres: Khao Phang, dystrykt Ban Ta Khun, Surat Thani:
  Dojazd: W miejscowości Ban Ta Khun trzeba skręcić w stronę tamy, a z tamtejszej przystani wynająć łódź.
  Wycieczka zorganizowana: lokalni operatorzy oferują 1 i kilkudniowe wyjazdy na jezioro. Polecamy nasz program po polsku do dżungli na 2 dni.
  Kiedy jechać: otwarte cały rok, ale przyjemniej zwiedza się gdy nie pada.
  Czynne: wycieczki jednodniowe 8-17
  Wstęp: 
  opłata za wstęp do Parku Narodowego to ok. 10 USD.
 8. Azyl wodnych nimf – Sra Nam Pud, Krabi.


  Gęsta dżungla a pośrodku niej jeziorko pełne krystalicznie czystej błękitnej wody. Krajobraz tak bajkowy, że wydaje się, że wokół kąpią się nimfy, tylko się na chwilkę ukryły w gęstwinie. Woda jest tak błękitna, że aż świeci. Zła wiadomość jest taka, że tylko nimfy mogą w nim pływać 🙂


  W parku jest za to inne jeziorko, w którym można ochłodzić się po spacerze – szmaragdowe jeziorko, pełne czystej, ciepłej wody. W słoneczne popołudnia spotkać tu można tajskie rodziny, spędzające leniwie swój rodzinny czas. Warto odwiedzić to miejsce rano, przed południem, aby uniknąć licznego towarzystwa innych kąpiących się osób. Miejsce to odwiedzamy na jednej z naszych wycieczek z Krabi – zapraszamy 🙂

  Szczegóły
  Adres: Khlong Thom Nuea, Khlong Thom, Krabi
  Dojazd: Samochodem z centrum Krabi lub Ao Nang w kierunku dzielnicy Khlong Thom. Następnie do autostrady 4038 i 4021. Będą drogowskazy.
  Wycieczki zorganizowane: wielu touroperatorów oferuje wycieczki do Szmaragdowego Jeziorka. Jest ono także w programie wycieczki po polsku z Krabi. Zobacz opis i szczegóły.
  Kiedy jechać: otwarte od listopada do początku maja.
  Godziny otwarcia: 10-15
  Wstęp: ok. 7 USD.

 

Inspiracja ze strony thailand.tripcanvas.co