Snorkeling na Phuket

similany widoki

Najlepsze miejsce na snorkeling na Phuket

Kata oferuje bardzo dobre warunki do snorkeling na Phuket i płytkiego nurkowania. Jednocześnie jest łatwo dostępna, i ma zaplecze turystyczne, tak aby sensownie połączyć zabawy w wodzie i plażowanie.

Na obydwóch końcach plaży (dystans spacerowy) znajdziemy skaliste zbocza, przy których rozwinęły się koralowce zaczynając prawie od powierzchni. Pomimo, iż korale nie są spektakularne a mieszkające tam ryby są zazwyczaj małe, to ilość gatunków i ilość rybek jest miłym zaskoczeniem. Możecie znaleźć tu zarówno popularne podgatunki ryb papug, ryb aniołów, flagowców, ustniczków, pełną obsadę filmu „Gdzie jest Nemo?”, jak również kraby, krewetki, langusty, ośmiornice, mątwy, koniki morskie, raki pustelniki, ślimaki nagoskrzelne i muszlowe, a także polujące barakudy, makrele, strzępiele – graniki, lucjany, mureny, skorpeny i skrzydlice w wielu odmianach. Niestety widoczność w czasie nurkowań z plaży jest często bardzo kiepska i sięga w najgorszych okresach zaledwie 3-4 metrów. W najlepszych możemy spodziewać się kilkunastu metrów, co jak na pierwsze podwodne doświadczenia z taką gamą ryb jest lepiej niż zadowalające.

Wyspa Krabów to dobry spot na snorkeling z Phuket

Niezłym pomysłem wydaje się wycieczka do brzegów widocznej z plaży, odległej około 400m wyspy Ko Pu (po tajsku znaczy Wyspa Krabów). Dystans pozwala na dopłynięcie po powierzchni, uważajmy jednak na występujące czasem silne prądy powierzchniowe, zwłaszcza poza suchym sezonem. Nigdy nie wybierajmy się bez płetw. Możemy także skorzystać z usług łodzi długorufowych, pamprów, czekających zwykle na klientów na plaży. Koszt wynajęcia łodzi do wyspy + godzinne oczekiwanie wynosi ok 80-100 zł. Wokół wyspy możemy spodziewać się znacznie lepszej widoczności, choć jeszcze nie takiej jak na wyspach nurkowań dziennych czy w szczególności Similanach. Południowo-wschodni brzeg Ko Pu oferuje nurkowania wśród koralowców, głównie twardych i mało kolorowych, lecz kryjących bardzo duży wybór ryb. Maksymalna głębokość z tej strony to około 12 metrów. Brzeg północno-zachodni jest głębszy, duże głazy z licznymi przepływami i zacienionymi miejscami opadają do ponad 18 metrów. Jest tu więcej ławic ryb, a mniej tych które szukają nawet małych anemonów jako schronienia.


Ważne w czasie snorkelingu i nurkowania:

  • Zaparowana maska odbiera całą radość snorkelingu. Aby temu zapobiec, należy przetrzeć ją dużą ilością śliny zanim zostanie zamoczona, a następnie opłukać i nie dopuszczać do wysychania. Przed pierwszym użyciem należy wyczyścić ją dokładnie pastą do zębów. Nie trzeba zbyt mocno zaciągać paska, gdyż maska odgniecie się na twarzy, zwykle wystarczy zassać powietrze nosem aby komfortowo przylegała i nie podciekała.
  • Chcąc nurkować na zatrzymanym oddechu, zostaniemy dłużej pod wodą nie wykonując gwałtownych ruchów. Najłatwiej jest się zanurzyć robiąc „scyzoryk” poprzedzony kilkoma głębokimi szybkimi oddechami przed zanurzeniem. Pod wodą warto płynąć bardzo powoli i nie używać rąk. Po kilku próbach uda się zwiększyć czas pozostania pod wodą. Większość amatorów potrafi bez trudu pozostać pod wodą ponad minutę, co pozwala wiele zobaczyć i zejść poniżej 10 metrów.
  • W czasie zanurzenia należy „przedmuchiwać uszy” żeby nie bolały i żeby nie zrobić sobie krzywdy. W tym celu zatykamy nos i lekko dmuchamy – powinniśmy poczuć delikatne „puff” w uszach. Czasem uszy przetkają się same w trakcie przelykania śliny.
  • W czasie pływania po powierzchni bryza daje fałszywe poczucie chłodu, a słońce pali niemiłosiernie, zwłaszcza że woda zmywa nasz krem. Polecamy pływać w podkoszulce, a może nawet w czapce z daszkiem aby uniknąć poparzeń słonecznych.
  • Koralowiec rośnie około 1 cm na rok, uważaj aby go nie połamać. Dotknięcie korala ręką zwykle wywołuje bąble na skórze lub przecięcia, a koral obumiera w tym miejscu.
  • Wiele gatunków ryb i ślimaków jest trująca – można do nich podpływać na kilka centymetrów ale nie dotykać. Jad skorpeny jest najbardziej trujący wśród zwierząt świata, a pomimo tego wypadki należą do rzadkości. Ryby nie napadają na ludzi, ale czasami bronią swoich gniazd z młodymi.
  • W przypadku porwania przez silny prąd na powierzchni nie wpadaj w panikę i nie płyń za wszelką cenę pod prąd do brzegu, płyń w poprzek prądu, zwykle kilkadziesiąt metrów dalej będzie znacznie słabszy. Przed wejściem do wody zwróć uwagę na poziom morza (przypływ czy odpływ), zwykle maksymalny poziom wody widać jako linie małych muszelek na kamieniach. Przewiduj odpływ, który będzie ściągał w morze. Nigdy nie pływaj bez płetw, a jeśli nie jesteś doskonałym pływakiem rozważ ubranie pianki nurkowej, kapoka lub zabranie deski wypornościowej ze sobą.
  • Niektóre rejony koralowców są ogrodzone pływakami od ruchu powierzchniowego, motorówek i skuterów. W prawie każdym sklepie nurkowym można kupić bojkę powierzchniową i przywiązać ją do siebie linką aby zaznaczała naszą pozycję na powierzchni. Można do tego celu użyć nawet dmuchanego koła – zabawki dla dzieci. Nie ryzykujmy! Wynurzenie pod śrubę pędzącego pojazdu może być nawet śmiertelne.
  • Zapisz się na jednodniowe nurkowanie zapoznawcze Intro DSD, albo znajdź wycieczkę snorkelingowąNiebiańska Phi Phi lub Rajskie Similany z przewodnikiem zobaczysz więcej niż samemu i miło spędzisz jeden z dni swoich wakacji na w zatoce jednej z wysp niedaleko od Phuket.