Tajlandia ciekawostki

słonie phuket

Koniecznie sprawdź filmy, w których Piotrek opowiada szczegółowo o podróży do Tajlandii. W pierwszym odcinku dowiesz się między innymi czy pora sucha w Tajlandii jest naprawdę sucha i jak się pakować 🙂

Planując podróż w nowe miejsce, często chcemy dowiedzieć się jak najwięcej o kulturze, ludziach i życiu codziennym w danym kraju. Szczególnie interesujące wydają się być zabawne historie albo znacząco różne od rodzimych informacje o kulturze i panujących zwyczajach. Z tego względu przygotowałem subiektywny przegląd w tym temacie. Oto Tajlandia – ciekawostki z punktu widzenia wieloletniego rezydenta tego kraju!

Motto Tajlandii

Jeśli uznamy, że mottem Polski jest „Bóg, honor i ojczyzna” to odpowiednikiem w Tajlandii będzie „Naród, Religia, Monarchia”. Te trzy hasła reprezentowane są w trzech nałożonych na siebie barwach flagi Tajlandii. W życiu codziennym za motto kraju uznałbym raczej „Sabai-Sabai” czyli „powoli i bez nerwów”. Albo „Mai pen rai” – „Nic się nie stało, nie przejmuj się” lub „Cza jen, jen” – „spokojnie, powstrzymaj emocje”. Te trzy frazy bardzo oddają pryncypia Tajskiej kultury.

Ciekawe obelgi

Kiedyś Julian (mój syn urodzony w Tajlandii) przyszedł z płaczem ze szkoły, że dzieci go przezywają. Tato, tato mówią, że jestem „białym żółwiem”… Tak, nazywanie kogoś używając nazwy zwierząt jest obraźliwe. Z wiary w reinkarnację wynika nierówność światów. Świat zwierząt jest gorszy od świata ludzi, a płazy, gady i robaki zajmują jego niskie warstwy. Nie wiem, czy pocieszyłem syna, ale wyobraziłem sobie, jak mogłoby być nazywane tajskie dziecko w polskiej szkole… Więcej na ten temat opowiadam podczas wycieczki Kultura i Obyczaje Tajlandii – ciekawostka goni ciekawostkę :-).

Przesądy w Tajlandii

Większość tajskich przesądów ma związek z powszechną wiarą w duchy. Istnienie duchów jest oczywiste, gdy wierzymy w reinkarnację. Nie należy stukać w talerz, obcinać paznokci po zmroku, zostawiać rozwieszonego prania przed domem na noc. Nie można bawić się w chowanego po ciemku – to w miarę przewidywalne dlaczego. Siedzenie na schodach może nie tylko utrudniać poruszanie się „ducha domu”, ale też narażać na interwencję „głodnych duchów”, które oczywiście powinny pozostać w rejonie przydomowej kapliczki. Domy budowane na rozstajach dróg, albo skrzyżowaniach, trudno znajdują nabywcę z podobnej przyczyny. Wiara w moc amuletów, kwiatów zawieszonych na lusterku samochodu, czy tatuażu, jest powszechna. Panuje także przekonanie o istnieniu „lepszych i gorszych numerów. Poczynając od tablic rejestracyjnych, poprzez numery telefonów, a kończąc na „nieistnieniu” trzynastego piętra w budynkach. Dodatkowo, przepowiednie od wróżbity oraz losowane wróżby w świątyniach dopełniają wiecznie żywe wpływy animizmu na Buddzym w Tajlandii.

Dress code w Tajlandii

Generalnie obnażanie nie jest tu mile widziane. Prowadzenie samochodu czy skutera bez podkoszulka podlega ukaraniu mandatem. „Bez koszulki do obiadu siadają tylko Rosjanie”. Zarówno mężczyzna w koszulce z siłowni ukazującej sutki lub w rozpiętej koszuli, jak i kobieta w koszulce na ramiączkach odsłaniającej pępek wywołują grymas obrzydzenia na tajskiej twarzy.

Jak się ubrać do świątyni w Tajlandii

Wymagania dotyczą kobiet, które powinny mieć zakryte ramiona i kolana. Zwykle może to być nawet chusta czy pareo. Najbardziej restrykcyjne wymagania dotyczą zwiedzania Pałacu Królewskiego w Bangkoku. Spis zakazanych strojów:

  • Czapki
  • Koszule bez rękawów
  • Kamizelki
  • Krótkie topy
  • Przezroczyste koszule
  • Szorty, a nawet skrócone spodnie
  • Obcisłe spodnie, takie jak legginsy
  • Podarte spodnie
  • Krótkie spódniczki
  • Sandały bez paska na kostkę lub piętę

Nie widziałem nigdy, aby sprawdzano buty, ale pozostałe elementy tak. Dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn.

Jak się ubrać do nocnego klubu w Tajlandii

W Tajlandii, zwłaszcza w ekskluzywnych lokalach lub dyskotekach, uważających się za „lepsze”, mogą nie wpuścić osób ubranych w klapki, stare szorty i rozciągnięty podkoszulek. Myśląc o tym, jak się ubrać, pomyśl o miejscach, które planujesz odwiedzić. W Tajlandii nie ma jakiegoś określonego, wymaganego ubioru do pubów czy knajp. Jeśli planujesz odwiedzić bardziej eleganckie nocne kluby, załóż coś ładnego. Mężczyźni powinni mieć buty ze skarpetkami.

Jak się ubrać do dżungli

Pierwszy w życiu, planowany trekking to dziesiątki niepotrzebnych ubrań i zabezpieczeń. Warto dopytać organizatora o to, jak się ubrać. Zwykle wystarczają sandały i bardzo lekkie, przewiewne ubrania z długimi rękawami / nogawkami. Najlepszym zabezpieczeniem od deszczu jest parasol. Kurtki nie sprawdzają się, chyba że chcemy poddać się procesowi „slow cooking„.

Kiedy nie można pić alkoholu w Tajlandii i dlaczego

Tajskie prawo stanowi, że sklepy (powtarzam sklepy a nie restauracje i bary) sprzedają alkohol w godzinach 11-14 oraz 17-24. Małe sklepy mają zwykle mocno „rozregulowane” zegarki w tej kwestii, ale sieciówki są zwykle restrykcyjne. Nie ma się co na nich złościć, wprawdzie nikt nie wie dlaczego takie godziny ani o co chodzi. Przecież to nie sprzedawcy ustanawiają prawo. Prohibicja ustanawiana jest także w dni świąt religijnych (Makha Bucha, Visakha Bucha, Asarnha Bucha Day, Khao Pansa, Wan Org Pansa) i państwowych oraz wyborów i innych wydarzeń publicznych. Tajowie mają słabsze głowy od Słowian, ale zamiłowanie do wprowadzania się w stan nieważkości – zbliżone.

Tajski kalendarz- podróż w przyszłość

Zawsze wydawało mi się, że kalendarz został stworzony po to, aby można było planować pracę w dni robocze przedzielone dniami świątecznymi. W Tajlandii zrozumiałem tą ciekawostkę, że równie dobrze można przyjąć odwrotną logikę. Mamy tu ogromną ilość świąt i innych powodów do świętowania. Nasze biuro mieści się w dzielnicy Chalong, co literalnie oznacza właśnie świętowanie. Dodatkową atrakcją jest rok, liczony w Tajlandii od dnia oświecenia Buddy. Łatwo zapamiętać: 543 lata różnicy pomiędzy Oświeceniem Buddy a Narodzinami Chrystusa. Wylatując więc z Polski w roku 2022 przylecimy do Tajlandii w 2565r.

Różowe mleko

Tajowie uwielbiają spożywać dziwaczne mikstury zarówno do jedzenia, jak i do picia. Różowe Mleko (nom-ien-szampu) powstaje z okropnie słodkiego syropu z owoców palmy sala, zwykłego lub kondensowanego mleka. Należy je spienić przed wlaniem na kruszony lub zwyczajny lód. Trzeba tego spróbować, podobnie jak mrożonej herbatki z mlekiem (cza-ien), zielonej fanty oraz niezliczonej gamy herbatek „bubble-tea”. To takie tajlandzkie ciekawostki 🙂

Tajskie imiona

Tajowie nie używają na co dzień imion wpisanych w akt urodzenia. Te imiona są zwykle długie, więc powszechnie posługujemy się „nick name”. Wymyślona „ksywka-pseudonim” jest czasem skrótem imienia ,ale zazwyczaj zupełnie nie. „Malutka” albo „Brzuszek” wpisują się w lokalne poczucie humoru. Co ciekawe „nick-names” są nadawane przez rodziców, często przed wyborem oficjalnego imienia. Kulturowo nie ma problemu, aby umówić się jak kogoś będziemy nazywali – jakież to proste :-). Zwroty grzecznościowe, których używamy na co dzień w odniesieniu do najniższej kasty, zarówno kobiet jak i mężczyzn to „Khun” – w wolnym tłumaczeniu „Waszmość”.

Przezroczysta ryba- niespotykane nigdzie indziej zwierzęta

W Tajlandii mieszka 10% wszystkich zwierząt świata. Nie dziwi nas zatem spora ilość osobliwości. Orientalne wiewiórki, ryjówki a przede wszystkim Gibbony to zwierzęta, które stosunkowo łatwo można zobaczyć w Tajlandii. Pozostałe często opisywane w przewodnikach: Tygrysy Indochińskie, Pantery Mgliste, Niedźwiedzie Słoneczne są gatunkami ginącymi a ich spotkanie zalicza się do kategorii cudów, których nie oferujemy. Jednak możecie na nas liczyć w kwestii endemicznych stworzeń wodnych, których Tajlandia ma całą gamę, poczynając od flagowego Bojownika Syjamskiego wytrzymującego niemal bulgoczącą od temperatury wodę pól ryżowych. A ta, przeźroczysta ryba słodkowodna, to sumik szklisty. Na rafie Similanów spotykamy jego odpowiednik morski znany jako „glass fish”. Poza tym znamy jakieś 120 innych unikalnych stworzeń morskich, o których chętnie Wam opowiemy podczas przerw powierzchniowych. Zapraszamy na snorkeling i nurkowania z nami!

Czy Tajlandia jest podzielona na biedniejsze i bogatsze rejony, czyli kolejne ciekawostki o Tajlandii

Tajlandia nie jest krajem biednym, a zwłaszcza nie jest krajem nędzy jakich wiele w regionie. Ale jest z pewnością krajem scentralizowanym, gdzie bogactwo jest zgromadzone w głównie w Bangkoku. Jednak stolica jest najbardziej zróżnicowanym miastem. Od największego w kraju ubóstwa po rzesze najbogatszych obywateli. Dlatego nazywamy Bangkok miastem kontrastów, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas wakacji w Tajlandii. Najbogatszą prowincją Tajlandii jest Phuket. Tu w zasadzie nie widać ubóstwa. Zupełnie inaczej wygląda cała północ kraju, gdzie nie jest już tak różowo. Tajlandia jest jednym z najbogatszych krajów Azji Pd Wsch ale w Europejskim rozumieniu dostatku, jest wciąż bardzo uboga.

Pełna nazwa Bangkoku

Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Ayuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit” oznacza „Miasto aniołów, wielkie miasto i rezydencja świętego klejnotu Indry, niezdobyte miasto Boga, wielka stolica świata, ozdobiona dziewięcioma bezcennymi kamieniami szlachetnymi, pełne ogromnych pałaców królewskich, równającym się niebiańskiemu domowi odrodzonego Boga; miasto, podarowane przez Indrę i zbudowane przez Wiszwakarmana.

Orchidee w Tajlandii – ciekawostki

Orchidee, czyli po polsku storczyki symbolizują pasję i zmysłowość. W kraju występuje ponad 1000 różnych gatunków orchidei. Tajlandia ma swoje ciekawostki i najwięcej storczyków ze wszystkich krajów Azji Południowo-Wschodniej i jest jednym z wiodących na świecie eksporterów. Wiele popularnych storczyków, które obecnie widzimy w kwiaciarniach całego świata, pochodzi z dzikich tajskich storczyków. Należą do nich Vanda, Rhynchostylis, Ascocentrum, Aerides, Phalaenopsis, Doritis, Dendrobium, Bulbophyllum, Cirrhopetalum, Spathoglottis i Paphiopedilum.

Gdzie rosną orchidee w Tajlandii?

W dżungli Tajlandii można znaleźć dzikie orchidee, które wciąż wyrastają w konarach starych roślin w miejscach takich jak np. Park Narodowy Khao Sok. Zdecydowaną większość storczyków można znaleźć na targach kwiatowych i specjalistycznych farmach na wsi. Tajlandia jest znana jako „Kraina orchidei” czyli po tajsku „Gluay Mhai”.