Gdzie szukać pracy?

Poniżej opisujemy miejsca nurkowe, które sami znamy. W niektórych pracowaliśmy, z innymi współpracowaliśmy lub współpracujemy albo organizujemy wypraw w te tereny. Jest to nasze subiektywne spojrzenie na nurkowiska i nasza ocena warunków i uwarunkowań pracy. Z pewnością opisujemy cieplej miejsca, które sami lubimy, niż te które wydają nam się nudnawe i poniższy ranking na pewno nie jest w 100% obiektywny. Staramy się pomóc naszym kursantom w znajdowaniu pracy. Uważamy, że najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie do lokalnych warunków, które skrótowo opisujemy. Wydaje nam się, że istnieje głęboki sens odbywania szkolenia divemasterskiego i instruktorskiego w warunkach, w których zamierza się potem pracować. Jeśli ktoś zamierza jako instruktor uczyć w Polsce to lepiej żeby wybrał kursy w chłodnej wodzie jezior, kamieniołomów i Bałtyku; jeśli chce uczyć w Egipcie to dobre IDC w Egipcie da mu lepsze przygotowanie do lokalnej pracy niż szkolenie gdzieś indziej. No i oczywiście jeśli myślicie o Azji to sądzimy, że najlepiej uczestniczyć w profesjonalnych kursach właśnie w Azji.

Piotr uczył się w Polsce i nigdy nie wykorzystał przygotowania do nurkowania podlodowego, a jako instruktor specjalizacji suchy skafander wyszkolił zaledwie kilku kursantów. Za to gdy przyjechał do Azji niewiele wiedział o nurkowaniu w silnych prądach i wielu innych zagadnieniach, których nauczyłby się niejako przy okazji szkoląc się od razu tutaj. Z drugiej strony otrzymał wysokiej jakości wyszkolenie po polsku i w polskich realiach dostępności materiałów, uwarunkowań językowych, kulturowych itp. W czasie gdy sam szukał kursu instruktorskiego nie było prostej możliwości odbycia kursu instruktorskiego z polskim CD w tropikach. Wy już macie taką możliwość do skorzystania, do której zachęcamy 🙂


Malediwy

Na malediwach znajdziecie setki wysp – koralowych atoli, zwykle małych z jednym resortem na wyspie. Główną atrakcją turystyczną poza „nicnierobieniem” jest nurkowanie. Zwykle dobra widoczność i ogromna ilość dużych ryb nie pozwalają sie nudzić pod wodą. Popyt na instruktorów jest stosunkowo duży. Rotacja jest wysoka, gdyż trudno jest wytrzymać długo na niewielkiej przestrzeni na lądzie. Warunki pracy są zwykle dobre, mieszka się przy 5 gwiazdkowych hotelach, zwykle wyżywienie jest wliczone w kontrakt. Centra nurkowe zwykle oferują kontrakty z premią wypłacaną w gotówce po roku pracy, czasem elementami premii jest bilet powrotny i krótkie, ale płatne wakacje przy przedłużaniu kontraktu.


Indie (Andamany, Nikobary), Sri Lanka, Birma

Trudne tereny dla poszukiwania pracy z praktycznie nie istniejącym zapleczem nurkowym. Będą to miejsca otwierające się na nurkowanie i z pewnością okazja do pionierskich działań na rynku nurkowym w najbliższym dziesięcioleciu.


Tajlandia

Doskonałe nurkowiska w Tajlandii na długo pozostawały sekretem dla świata nurkowego. Rezydenci Azji Południowo – Wschodniej i podróżnicy z Zachodniej Europy i USA odkryli kikadziesiąt lat temu niezwykły świat pod wodą Królestwa Tajlandii. Przemysł nurkowy zaczął się tu jednak rozwijać na poważnie dopiero na poczatku lat 90. Polacy, poza nielicznym wyjątkami, zaczęli nurkować w Tajlandii dopiero od kilku lat. Tajlandia jest otoczona dwoma bogatymi w życie wodami – Zatoką Syjamską (Tajlandzką) ze Wschodu i Morzem Andamańskim – częścią Oceanu Indyjskiego od Zachodu.

Terytorium Tajlandii rozciąga się od jej granicy na wschodzie z Kambodżą, na Północy z Laosem, na zachodzie z Birmą i na południu z Malezją.

Królestwo Tajlandii ma wielowiekową historię, odrębną kulturę, przyjaźnie nastawionych do obcokrajowców, życzliwych i uczynnych mieszkańców, piękne parki narodowe, a także bogaty wybór zakwaterowania i wyżywienia w pełnej gamie cen i jakości od studenckiego po superekskluzywne, wspaniałe tropikalne owoce i zapierające dech w piersiach krajobrazy.

Instruktorzy nurkowania są zatrudniani na wyspach Phuket, Samui, Tao, Lanta, Lipe oraz w Bangkoku, Pattayi i Krabi. W zależności od tego czy preferujesz dzikie nocne życie, czy raczej ciszę i spokój w osadach położonych na plażach, każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Nurkowanie w Tajlandii jest organizowane w trzech głównych rejonach: Pattayi blisko Bangkoku, Południowych wyspach Zatoki Syjamskiej (Tajlandzkiej) oraz w rejonie Północno Zachodnim i Południowo Zachodnim z Phuket. Poniżej opisaliśmy ogólnie te rejony, jesli masz jakieś bardziej szczegółowe pytania – skontaktuj się .

Phuket

Phuket jest turystycznym kurortem. Wyspa 50 x 20 km przyjmuje w czasie sezonu jednocześnie ponad milion turystów. Istnieje ogromny popyt na nurkowanie i nie mniejsza podaż usług. Na wyspie jest ponad sto centrów nurkowych, szukających swoich niszowych produktów i specjalizujących się w spersonalizowanej obsłudze. Łodzie spełniają wysokie standardy bezpieczeństwa i wygody dla nurków, powszechnie przestrzeganym standardem jest: tlen i apteczka, ukf, gps, sonar, radar, tratwa ratunkowa, a także kompresor na łodzi, lodówka z napojami i smaczne jedzenie w dużym wyborze a także transfer z hotelu klimatyzowanym vanem. Rynek nurkowy jest dojrzały. Przepisy immigracyjne są restrykcyjnie przestrzegane, a uzyskanie legalnej pracy jest bardzo trudne. Znajomość języków jest kluczowa dla nowych instruktorów na lokalnym rynku pracy. Rynek pracy jest bardzo duży i zdywersyfikowany: niektóre przyhotelowe centra obsługują wyłącznie gości hotelu, inne koncentrują się na programach DSD i OWD „z plaży”, inne obsługują nurkowania dzienne na własnych lub dzierżawionych łodziach, jeszcze inne obsługują safari na Similany lub/i do Birmy. Są także centra obsługujące określone nacje (skandynawskie, rosyjskie, węgierskie, polskie, czeskie) lub specjalizujące się w określonych formach nurkowania (techniczne, trimix, rebreathery, skutery itp). Na Phuket nurkujemy z plaży wyłącznie w celach szkoleniowych, w innych wypadkach wybieramy lepszą widoczność miejsc dostępnych z łodzi nurkowań dziennych lub safari.

Kierunki Północno-Zachodnie Safari

Dostępne z Phuket i Kao Lak – Safari północne jest najbardziej popularne i generalnie najlepsze pod względem jakości nurkowań i zróżnicowania podwodnego życia. Wszystkie łodzie odwiedzają na trasie wyspy Similan – mały archipelag dziewięciu wysepek rozciągający się w odległości 125 – 180 km na północny zachód od Phuket. Można tu znaleźć ponad 25 urozmaiconych nurkowisk w przejrzystej ciepłej wodzie. Nurkowiska są zróżnicowane pod względem skali trudności, są tu miejsca płytkie, osłonięte od prądów i falowania, a także podwodne góry, przepływy i miejsca wymagające doświadczenia. Dno morza znajduje się na kilkudziesięciu metrach, co powoduje, że woda jest bardzo ciepła, temperatura oscyluje zwykle wokół 30 stopni. Park Narodowy Similan Islands jest otwarty od listopada do poczatku maja i w tym okresie morze jest gładkie i spokojne.

Wyspy Koh Bon, Koh Tachai i Richelieu Rock

Położone w odległości do 100km na północ od Similanów są zwykle włączane do rejsu po Similanach. Wnoszą one duże urozmaicenie pod względem podwodnych krajobrazów, a także znacząco zwiększają szanse spotkania mant, rekinów (w tym także rekina wielorybiego), koników morskich, gost pipe fishy i innych rzadko spotykanych cudów podwodnego świata. Richelieu Rock jest jednym z najlepszych nurkowisk świata – niezależenie od rankingu prawie zawsze mieści się w pierwszej dziesiątce najlepszych miejsc naszego błękitnego globu.

Archipelag Mergui w Birmie

Ok 180 km na północ od Similanów znajduje się stosunkowo mało znany i mało wciąż rzadko „nurkowany” obszar – archipelag Mergui w Birmie. Podwodne góry sięgają 350m głębokości, woda jest zimniejsza, a silne prądy o zmiennych kierunkach nie należą do rzadkości. Takie warunki środowiska powodują, że jest to jedno z lepszych miejsc na świecie do oglądania świata makro – spotykamy tu dziesiątki koników morskich, unikalnych ślimaków nagoskrzelnych, gost pipe fishy w wielu kolorach. Świat dużych zwierząt jest mniej zróżnicowany niż na Similanach, ale z drugiej strony jest to jedno z lepszych miejsc na świecie do spotkania rekina wielorybiego – zwykle na co drugim rejsie udaje się zobaczyć to niezwykłe monstrualne zwierze, które dorasta do 15m długości. Jako, że w Birmie nie istnieje prawie żadna infrastruktura nurkowa, Phuket, Kao Lak i Ranong są jedymi miescami skąd wypływają łodzie safari obsługujące nurkowiska Birmy.

Andamany

Kolejne 350 km na północny zachód mamy wyspy Andamańskie. Niedawno otwarte dla nurków są dzikie, wciąż niepoznane i dostarczają uroku odkrywania nieznanego świata, podobnie jak nurkowiska Birmy. Napewno kolejne lata będą zwiększały dostępność tego rejonu, dziś nurkowania tam są możliwe jedynie w prymitywnych warunkach na kiepskich łodziach z terytorium Indii na Andamanach lub na luksusowych i z racji odległości drogich rejsach zaczynających się z Phuket.

Kierunki Południowo-Zachodnie Safari

Dostępna z Phuket – typowa trasa początkowo biegnie na wschód przez popularne nurkowiska obsługiwane przez łodzie nurkowań dziennych – Shark Point, wyspy Phi Phi oferujące doskonałe korale, prawie zawsze spotykane rekiny brodate (lamparcie) i niezwykłe krajobrazy ponad stumetrowego klifu nad wodą czy kilkudziesięciometrowe ściany pod wodą.

Kilkadziesiąt kilometrów dalej na południe znajduje się pięć wysp Ko Ha, zachęcając wspaniałymi jaskiniami i niespotykanym bogactwem skorupiaków, a następnie dwa niezykłe nurkowiska Hin Daeng i Hin Muang. Pionowo opadające ściany do 70 metrów głębokości stanowią barierę na środku morza, na której zatrzymują się małe i duże ryby. Manty i rekiny wieorybie są tu częstymi gośćmi.

Nurkowiska lokalne – południowo – wschodni rejon Phuket – dostępne z Phuket, Krabi, Phi-Phi, Ko Lanta.
Jednodniowe nurkowania są oferowane przez dziesiątki operatorów. Popularne miejsca to Shark Point, Anemone Reef, Phi Phi – oferujące doskonałe ogrody koralowe, często spotykane rekiny brodate (lamparcie) i wiele innych wywołujących zdumienie nawet u doświadczonych nurków. Wyspy Racha Noi i Koh Doc Mai zachęcają przepływami, jaskiniami i niezwykłym wyborem gatunków krewetek, muren i ślimaków a także podwodną scenerią. Racha Yai jest doskonałym nurkowiskiem dla początkujących. Twarde korale porastające łąkami wiele nurkowisk tej wyspy deklasuje wiele innych na świecie. Wrak promu King Cruiser o wymiarach 85x26m położonego na maksymalnej głębokości 32m i minimalnej 14 dopełnia urozmaicenia lokalnych nurkowisk.

Krabi, Phi Phi i Koh Lanta

Podobnie jak na Phuket, troszkę gorzej i na mniejszą skalę. Nurkowania są mniej ciekawe (tylko lokalne nurkowiska, praktycznie te same, które są dostępne z Phuket ale nie ma dostępu do Similanów i Birmy) . Konkurencja między instruktorami, popyt, podaż jak również rotacja personelu są jednak znacząco mniejsze i łatwiej tu dostać pracę. Na Phi-Phi możliwe są nurkowania z długorufowych łodzi u wybrzeży wyspy lub z klasycznych łodzi nurkowań dziennych. Phi-Phi jest wyjątkowo urokliwym miejscem, brak ruchu kołowego, niewielkie rozmiary wyspy, nieobecność binesu go-go a jednocześnie muzyka reggae i tańce z ogniem na plaży tworzą niepowtarzalny klimat tego miejsca.

Koh Samui, Koh Pang Ngan i Koh Tao

Te wyspy Zatoki Syjamskiej (Tajlandzkiej), położone w niewielkiej odległości od brzegu na wschodnim wybrzeżu, są innym bardzo popularnym turystycznie miejscem. Aktywności lądowe są ograniczone i wiele osób znudzonych lenistwem na wspaniałych plażach, piciem soku kokosowego lub zabawami na dyskotekach i plażach do świtu, decyduje się rozpocząć przygodę z nurkowaniem. Nurkowiska są znacząco gorsze niż na zachodnim wybrzeżu, przede wszystkim ze względu na przeciętną widoczność, wynoszącą ok. 10m. Można tu jednak zobaczyć rekiny rafowe w pełnej gamie, czasami także wielorybie, żółwie, orlenie i wiele innych. Koh Tao jest najczęściej uczęszczanym przez studentów nurkowiskiem Tajlandii. Ze względu na niskie ceny to jest to jedno z kilku miejsc na świecie gdzie corocznie wydaje się najwięcej certyfikatów OWD, a co za tym idzie zatrudnia najwięcej instruktorów.

Dynamicznie rozwijająca się turystyka wpływa na równie szybki rozwój przemysłu podwodnego. Nurkowanie odbywa się z klasycznych łodzi – kompresory na łodziach jeszcze nie istnieją, ale ich pojawienie się jest tylko kwestią czasu. Mniejsze firmy oferują nurkowania z motorówek. Instruktorzy powszechnie noszą sprzęt i butle, a także myją sprzęt, liczą i wykonują prace dodatkowe. Wynagrodzenie nie jest wysokie, ale w niektórych miejscach – zwłaszcza Koh Tao można badzo szybko zdobyć dużo doświadczenia ze względu na niezwykłą w skali światowej ilość prowadzonych tam kursów. Duże centra nurkowe zawsze szukają instruktorów nurkowania i stosunkowo łatwo jest znaleźć pracę.

Pattaya
Zwykle nazywana “miastem rozkoszy” położona mniej niż dwie godziny jazdy samochodem od Bangkoku, jest najczęściej uczęszczanym weekendowym kurortem. Europejskie biura podróży oferują więcej wyjazdów do Pattai niż wszystkie inne miejsca Tajlandii razem wzięte. To powoduje, że dociera tu także bardzo wielu nurków. Pattaya jest przede wszystkim ośrodkiem szkoleniowym nurkowań, podwodne życie jest kiepskie, ale dla amatorów wraków jest napewno najlepszym miejscem w Tajlandii. Oferując jednocześnie niespotykane życie nocne, setki barów go-go i wszelkich atrakcji nocnego życia Pattaya przyciąga miliony turystów z całego świata. Popyt na istruktorów jest duży.

Dalekie Południe – Koh Lipe
Maleńka wysepka na końcu świata. Niezwykle urokliwe miejce, oferuje nurkowanie z długorufowych łodzi lub z plaży. Czas płynie wolno, a poza sezonem nie ma pracy. Duża szansa znalezienia atrakcyjnej pracy dla osób szukających ciszy i spokoju. Niewiele nurkowisk, nie jest przepełnione i z jednej strony trudno tu zobaczyć duże rekiny, ale rafa nie jest zniszczona, a życie instruktora przypomina znacznie bardziej wakacje niż miałoby to miejsce pracując w kurorcie pełnym nurków.


Sipadan i okolice

Sipadan jest miejscem magicznym. Odkryty i uwielbiany przez Jacquesa Custoeau jest perłą malajskich nurkowisk. To jedno z niewielu miejsc na świecie, w których można obiecać, że na każdym nurkowaniu zobaczymy wiele rekinów i wiele żółwi. Nie jest niczym dziwnym zobaczenie na pojedynczym nurkowaniu 20-30 rekinów i dwukrotnie więcej żółwi, a także ławicy barakud i dziesiątków innych gatunków. Od kilku lat na wyspie nie można już mieszkać, nurkowania są limitowane do 120 nurków dziennie. Nurkowania organizowane są z pobliskich wysp Mabul. Kapalai, oraz miasta Semporna. Dla tych osób, dla których zabrakło wejściówek i dla potrzeb kursów używane są przede wszystkim nurkowiska lokalne, które nie są wprawdzie tak dobre jak Sipadan, ale też spotyka się dużo żółwi i wiele innych endemicznych stworzeń. Infrastuktura nurkowa dynamicznie się rozwija. Obecnie wszystkie nurkowania, poza jedną dużą łodzią, prowadzone są z motorówek. Istnieje duży niezaspokojony popyt na instruktorów.

Kota Kinabalu

Stolica Malajskiej prowincji Sabah przyciąga wielu turystów przede wszystkim jako przystanek na rozdrożu: Sipadan, Layang-Layang, szczyt Mount Kinabalu, Brunei, Filipiny, Park Narodowy Gunung Mulu. Morze jest ciepłe, a więc jest popyt na nurkowanie. Mimo że nie jest to światowej klasy nurkowisko, przyhotelowe centra nurkowe mają bardzo wielu klientów. Nurkowania organizowane są z motorówek.

Coron

W zatoce Coron nurkuje się na zatopionych w 1944 roku wrakach japońskiej floty wojennej. Prymitywne dłubano- przerabiane z nie wiadomo czego łodzie nurkowe wyruszają z wyspy Busuanga lub Resortu Sangat. Istnieje zapotrzebowanie na przewodników i niewielkie na instruktorów, obsługujących prawie wyłącznie pasjonatów nurkowań wrakowych/ Busunaga, większość dróg jest bita i wydaje się, że czas zatrzymał się tutaj zaraz po zatopieniu tych światowej klasy wraków.

Bali

Bali zaskakuje odmiennością na tle innych Azjatyckich nurkowisk. W większości zimna woda i silne prądy zstępujące lub wstępujące dodają emocji. Unikalny bardzo bogatych świat małych żyjątek jest zdominowany przez wyprawy w celu zobaczenia Mola Mola na sławnej Nusa Penida czy wspaniałego wraku USS Liberty w Tulamben. Jak w każdym turystycznym kurorcie jest to ogromny popyt i podaż nurkowania. Aspekty prawne i organizacyjne są podobne jak na Phuket. Same nurkowania są bardziej prymitywne niż w Tajlandii – powszechne są motorówki a miejscami dłubane drewniane łodzie – dżukungi.

Komodo

Na Komodo pływa się na łodziach na safari z Lomboku lub z Labuan Bajo na Flores. Nurkowiska są bardzo ciekawe jednak centra nurkowe potrzebują bardziej przewodników niż instruktorów. Chętnych na nurkowania z racji jakości nurkowań nie brakuje, ale popyt na instruktorów jest niewielki.