Kiedy jechać do Tajlandii?

kiedy do Tajlandii

W którym sezonie jechać do Tajlandii?

Często ktoś zadaje nam pytanie, „kiedy jechać do Tajlandii”? Poniżej postaraliśmy się odpowiedzieć na to pytanie opisując pogodę, nurkowania, najciekawsze wydarzenia i oraz plusy i minusy kolejnych miesięcy.

Opisaliśmy także najciekawsze naszym zdaniem wydarzenia. Trzeba wiedzieć że Tajowie wolą się bawić niż pracować, co powoduje że obchodzą chętnie święta wszystkich narodów, z Pierwszym Maja włącznie 🙂

Często czytamy na forach dyskusyjnych, że ktoś chce przyjechać do Tajlandii w porze uznanej za deszczową i pyta wszystkich, czy naprawdę „jest aż tak źle”, chcąc zapewne przeczytać, że nie jest. Co Możemy powiedzieć: nie ma sztywnych zasad dotyczących pogody. Gdyby ktoś zapytał Polaka, czy w czerwcu jest ciepło w Polsce, odpowiedzielibyśmy, że owszem, powinno być ciepło, choć zdarzyć się może, że będzie wiało, padało, i że będzie bardzo zimno. W miesiącach najbardziej deszczowych zdarza się zła i dobra pogoda; czasem listopad, który „powinien” być ładny, jest bardzo pochmurny i wietrzny, za to wrzesień bardzo słoneczny. Ale czy to oznacza, że jest jakaś reguła? Niestety nie 😉

To w takim razie kiedy jechać do Tajlandii? Są nacje, które przyjeżdżają do Tajlandii w porze deszczowej, żeby obejrzeć ściany wody, np. Japończycy lubią takie wycieczki. Wychodzą na ulice z wodoszczelnymi aparatami i robią zdjęcia. Bo upał i tropikalną pogodę widział prawie każdy. A deszcz monsunowy też jest swoistą atrakcją. Więcej o porze deszczowej napisaliśmy w Pora deszczowa Tajlandia. My zapraszamy do Tajlandii przez cały rok :-).

Styczeń w Tajlandii

Spokojne morze, słonecznie, niezbyt gorąco (bywa nawet 28 stopni C) z niewiarygodnie niebieskim niebem. Doskonały czas na wycieczki na wyspy, piękne zatoki, czy plaże ze śnieżnobiałym piaskiem. Pod wodą jeszcze czas bardzo dobrej widoczności, a już dobry okres na spotkania z mantami i rekinami lamparcimi. W wielkich centrach handlowych, czas noworocznych obniżek cen i wyprzedaży.

 • 1 stycznia (święto państwowe)
 • trzeci tydzień – BOR SANG – Festiwal tradycyjnych twórców papierowych parasoli w Chiang Mai

Luty w Tajlandii

Codziennie dobra pogoda, niebo bezchmurne a morze spokojne. Chyba najspokojniejszy czas na morzu Andamańskim a woda wydaje się być szmaragdowa. Bardzo dobry czas na nurkowanie. W lutym celebrowany jest Chiński Nowy Rok. Pomimo, że nie jest to dokładnie tajski festiwal, te czterodniowe święta są szczególnie zauważalne w Bangkoku i w mieście Phuket, których ulice pustoszeją jak w mieście duchów, pomimo, że nie jest to święto państwowe. Obrzędom towarzysza fajerwerki i nieustający hałas miliona petard.

 • pierwszy tydzień – festiwal kwiatowy w Chiang Mai, niezwykłe pływające wianki z kwiatów
 • pierwszy dzień pełni w trzecim miesiącu lunarnym – dzień „maka buka” – ważne święto buddyjskie, spontaniczne zbieranie wiernych i 1250 mnichów, aby słuchać kazań i nauk Buddy.
 • od końca lutego do połowy kwietnia – zawody latawców. Najciekawsze widowisko odbywa się w Phramane Ground w Bangkoku. Współzawodniczą zespoły kierujące „męskimi” i „żeńskimi” latawcami, które wzajemnie próbują przechwycić przeciwnika i ściągnąć go na ziemie.

Marzec w Tajlandii

Większość dni słonecznych. Powietrze gorące i wilgotne. Woda osiąga 30 stopni, zaczyna się najlepszy okres podwodnych obserwacji, większa ilość planktonu przyciąga grupy mant, rekinów lamparcich a nawet rekiny wielorybie. Jest to także okres lęgowy żółwi. Morze jest nadal bardzo spokojne. Doskonały okres na snorkeling. Kończy się sezon górskich wycieczek, na północy zaczyna padać codziennie.

 • Początek miesiąca – w Świątyni Odcisku Stopy Buddy w Saraburi odbywają się targi Phra Buddha Baht. Tłumy wiernych oddają cześć w pięknej historycznej świątyni na zboczu wzgórza. Bazar rękodzieła i przedstawienia sztuki ludowej, śpiewów i tańców.

Kwiecień w Tajlandii

Dobra pogoda, choć pojawiają się okazjonalnie krótkie gorące deszcze. Widoczność pod wodą zaczyna się pogarszać, coraz więcej dużych filtratorów przyciąga uwagę.

 • 6 (święto państwowe) – Dzień powstania dynastii Czakri (panującego Króla)
 • 13-15 Songkran (święto państwowe) – Tajski Nowy Rok. (W roku 2007 jest tajski rok 2551) Oznacza czas, w którym słońce przesuwa się ze znaku Barana do Byka. Dzień Songkranu wypada 13, ale obchody trwają 3-4 dni, zależnie od miejsca. Jest to czas zdobywania zasług, obdarowywania mnichów żywnością, uwalniania ptaków, ryb, żółwi a także oddawania czci starszym przez omywanie wonną wodą dłoni, i rozmaitego używania dużych ilości wody. Nie bądźcie zaskoczeni, jeśli zostaniecie oblani wiadrami wody przez obcych na ulicy. Legenda Songkran opowiada o siedmiu córkach boga, po jednej na każdy dzień tygodnia. Każda z panien Songkran nosi swój klejnot i kwiat, je swoje przysmaki, nosi inną broń i porusza się na innym zwierzęciu. Kolorowa Miss Songkran paraduje prawie wszędzie.
 • 13 Uwalnianie żółwi na plaży Bang Tao w Phuket
 • 14-15 Pokazy super motocykli na plaży Patong w Phuket

Maj w Tajlandii

Dobra pogoda, pod koniec miesiąca możliwość przelotnych, krótkich gorących deszczów wiele razy w tygodniu, ale ciągle dni bezdeszczowe i bezchmurne. W zatoce Pan Nga woda pozostanie spokojna, doskonały czas na kajaki, spływy pontonami i snorkeling. Kończy sie sezon na Similanach, na otwartym morzu pojawiają się fale i wiatr.

 • 5 (święto państwowe) – dzień koronacji
 • dzień pełni księżyca w szóstym miesiącu lunarnym (święto państwowe) – Visakha Puja Day – dzień urodzin, oświecenia i śmierci Buddy
 • początek miesiąca – Wan Peut Mongkon (święto państwowe) – kolorowa ceremonia rozpoczęcia sezonu plantacji ryżu, obchodzona hucznie w Bangkoku w Phramane GroundG
 • połowa miesiąca – festiwal rakiet i petard, tańce, parady, święto ludowe w każdym miasteczku na północnym wschodzie
 • trzeci tydzień – festiwal owoców lychee w Chiang Rai
 • 26-27 Międzynarodowe Mistrzostwa Rugby – Plaża Karon i Stadion Karon w Phuket
 • przełom maja i czerwca – festiwal owoców w Rayong i Chanthaburi

Czerwiec w Tajlandii

Gorąco i parno, na morzu niespokojnie, wieje silny wiatr. Opady częste, czasem bardzo mocne ale krótkie. Wielodniowe okresy bardzo dobrej pogody. Nurkowania bardzo dobre w osłoniętych wyspami miejscach, poprawia się widoczność. Zatoka jest spokojna. Phuket, Phi Phi i Krabi nie są przeludnione, można plażować, podziwiać wapienne skały klifowe, wspinać się. Zaczyna się doskonały czas na obserwację zwierząt w dżungli. Bardzo atrakcyjne stają się Parki Narodowe Khao Yai, oraz Khao Sok.

 •  17 Dziesiąty Międzynarodowy Maraton Phuket

Lipiec w Tajlandii

Pogoda robi się wietrzna, pojawiają się pojedyncze dni bez słońca. Deszcz pada nawet ponad godzinę, kilkakrotnie w ciągu doby, zazwyczaj po obiedzie, wieczorem i nad ranem. Dzięki temu wciąż można korzystać z plaży praktycznie codziennie. Złudne wrażenie zachmurzonego nieba powoduje wiele poparzeń słonecznym w tym okresie.

 • dzień pełni księżyca ósmego miesiąca lunarnego i następny – Asalha Puja (święto państwowe) – jest pamiątką pierwszego kazania Buddy wygłoszonego do swoich pierwszych pięciu uczniów w lesie jeleni w Benares w Indiach. W kolejny dzień zaczyna się 3 miesięczny buddyjski Wielki Post. W Ubon Ratchatani odbywa się festiwal ognia z procesją z wielkimi rzeźbionymi świecami, a w świątyni Phra Budda Baht w Saraburi ceremonia zasług.
 • 19-22 Wyścigi Jachtów w Chalong Bay na Phuket
 • Halal Food Festiwal Muzułmański Kokchanasauk w Talang Phuket

Sierpień w Tajlandii

Są silne wiatry i dni deszczowe. Pozostają jednak wielodniowe okresy ładnej pogodny. Temperatura nie spada poniżej 27 stopni. Należy uważać z kąpielami, zaczynają się fale nawet na plażach. Sierpień jest uważany za najlepszy miesiąc dla wędkarstwa morskiego, prawie zawsze wraca się z tuńczykiem lub barrakudą, których szczególnie dużo można spotkać wokół wysp Racha koło Phuket.

 • 12 – Urodziny Jej Wysokości Królowej (święto państwowe)
 • przełom sierpnia i września – festiwal świec w Sakon Nakhon na północnym wschodzie kraju.
 • 22 sierpień – 3 wrzesień Chiński Festiwal Głodnych Duchów Por Tor w Phuket Town

Wrzesień w Tajlandii

Najbardziej deszczowy miesiąc w roku. Rożnica w porównaniu do innych miesięcy jest ogromna, choć zdarzają się słoneczne dni. Nurkujemy tylko w osłoniętych zatokach wysp Racha. W tym miesiącu spada więcej deszczu na jednostkę powierzchni niż w Polsce przez cały rok. Wiatr jest także najsilniejszy w rezultacie czego fale największe. Jest to doskonały czas na surfing. Na plaży Kata na Phuket organizowane są widowiskowe puchary mistrzostw w tym sporcie. Ceny są w tym czasie najniższe, co pozwala na zorganizowanie ekonomicznego wariantu wakacji. Jest to także czas przedsezonowych wyprzedaży, co uatrakcyjnia szaleństwo zakupów.

Październik w Tajlandii

Na początku miesiąca jeszcze deszczowo, ale około połowy pogoda ustabilizuje sie i zacznie się „wysoki sezon” W tym czasie szczególnie atrakcyjne stają się wodospady.

 • Dzień pełni księżyca jedenastego miesiąca lunarnego – Koniec Postu Ork Phansa – Tak Baht Dhevo, szczególnie hucznie obchodzony jest w Uthai Thani, Bangkoku i Phuket. Mnisi schodzą ze wzgórz w długich procesjach i otrzymują jałmużnę od świeckich. Zakończeniu postu towarzyszy chiński festiwal wegetariański (najbliższy 11-19 października). Dobry Duch wstępuje w wybrane osoby w czasie obrzędów i daje im niezwykłe umiejętności, np odporność na ból. Wielu wybranych dokonuje publicznie bezkrwawych samookaleczeń. Przekłuwanie policzków, zawieszanie są na haku za żebra i inne niezwykłe charyzmaty przyciągają widzów o silnych nerwach. Kolejne 4 tygodnie do następnej pełni są poświęcone ceremoniom Tod Kathin, przeznaczonym pobieraniem datków na świątynie w całym kraju.
 • 23 dzień śmierci Króla Chulalongkorna Ramy V (święto państwowe) tysiące ludzi oddają cześć na klęczkach przed pomnikiem Ramy V na koniu w Bangkoku

Listopad w Tajlandii

Wspaniała pogoda, jeszcze nie bardzo gorąco. Codziennie przybywa turystów. Widoczność pod wodą doskonała.

 •  w noc pełni księżyca dwunastego miesiąca lunarnego obchodzony jest brahmiński obyczaj Loy Krathong, oddawania czci Duchowi Wód Mae Kong Ka. Maleńkie łódki z liści bananowca przyozdobione zapalonymi świecami i kwiatami przypominają do złudzenia Świętojańskie Wianki. Wraz z puszczonymi na wodę wiankami odpływają wszystkie troski i problemy. Ludzie hucznie się radują oczekując wszystkiego co najlepsze. Szczególnie ciekawie obchodzony w Sukhothai oraz miejscach turystycznych.
 •  1 – oficjalne rozpoczęcie sezonu, karnawał w Phuket na Bangla Road Patong
 • 17-18 pokazy słoni w Surin na północnym wschodzie

Grudzień w Tajlandii

Szczyt sezonu. Morze idealnie spokojne, niebo bezchmurne, słońce świeci cudownie. Pod woda idealne warunki. Tłumy turystów wesoło i gwarnie obchodzą Święta i Nowy Rok. W każdym hotelu i lokalu organizowane są codziennie zabawy, pokazy fajerwerków, tańce i wspólne świętowanie. W Lagunie odbywają się Międzynarodowe Targi Marynistyczne PIMEX widowiskowe także dla „nie żeglarzy”

 • 2 Triatlon na Plaży Bang Tao w Phuket
 • 3 – Parada Kolorów. Jego Wysokość Król i Królowa przewodniczą tej imprezie na Equestrian Statue Plaza
 • 5 – Urodziny Jego Wysokości Króla (święto państwowe)
 • 5-11 Coroczne Regaty Królewskie, zawody i popisy żeglarskie
 • 10 – Dzień Konstytucji (święto państwowe)
 • 19-20 Spotkanie super jachtów w Phuket w resorcie Amanpuri daje okazje zobaczenia najdroższych jachtów świata
 • 31 sylwester (święto państwowe)

Kiedy najmniej pada w Tajlandii?

Jeżeli pytając nas „kiedy do Tajlandii”, masz na myśli deszcz, to najmniejsza średnia suma opadów na Phuket jest kolejno w miesiącach: luty, marzec, styczeń, grudzień, kwiecień. Więcej informacji o pogodzie na Phuket opisaliśmy w artykule: Pogoda na Phuket.