Dawna nazwa Tajlandii

Tajlandia oznacza literalnie „Kraj wolnych ludzi” i została wprowadzona w ostatecznie w 1949 roku. Dawna nazwa Tajlandii to Syjam, której pochodzenie jest trochę niejasne. Widziałem wyrzeźbioną w XII wieku płaskorzeźbę w świątyni Angkor Wat przedstawiającą marsz wojsk prowadzonych przez kmerskiego władcę Suryavarmana II. Na czele orszaku przedstawieni są wojownicy ubrani zupełnie inaczej niż Kmerzy i opisani w inskrypcjach jako „Syjamczycy”.

Gdzie leży Tajlandia ?

Tajlandia położona jest na Półwyspie Malajskim, czyli patrząc na globus pomiędzy Indiami a Wietnamem lub Filipinami. Leży pomiędzy piątym a dwudziestym równoleżnikiem północnym. Graniczy z Malezją, Birmą, Laosem i Kambodżą.

Waluta Tajlandii

W Tajlandii płacimy tajskimi bahtami, mającymi skrót walutowy THB. Walutę można kupić w kantorach w Polsce, ale nie ma to większego sensu. Najlepszy kurs wymiany gotówki oferuje wymiana USD w Tajlandii. W wielu miejscach można płacić kartami, z których bezpośrednie przeliczenie oferuje Revolut oraz Kantor Alor Banku. Płatność w gotówce USD jest oficjalnie przestępstwem i generalnie nie jest mile widziana. Zobacz więcej informacji w Waluta Tajlandii

Stolica Tajlandii

Tajlandia zmieniała swoje stolice od Sukkothai przez Ayutthaya po dzisiejszą chyba dwudziesto-milionową metropolię – Bangkok. Oficjalnie samo miasto to ok 10 mln mieszkańców, czyli tyle ile Nowy Jork albo Londyn. Tyle, że miasto Bangkok zajmuje dwukrotnie większą powierzchnię od każdego z nich a strefa zwartej zabudowy rozciąga się na co najmniej dwa razy więcej mieszkańców niż podają oficjalne statystyki i niemal dziesięciokrotnie większy teren. Co ciekawe, Tajowie nazywają swoją stolicę Krung Thep Maha Nakhorn, ale szczęśliwie (zwłaszcza podczas kupowania biletów) rozumieją słowo Bangkok. Dawna nazwa Tajlandii, obecna nazwa stolicy, to takie lokalne smaczki.

Najwyższy szczyt Tajlandii

Najwyższy szczyt Tajlandii to Doi Inthanon, blisko Chiang Mai. Ma wysokość 2595 m n.p.m. i jest fragmentem Himalajów. Wysokie góry, położone są w północno-zachodniej części kraju rozcięte dolinami dopływów Menamu. Góry Tajlandii są młodymi utworami geologicznymi pofałdowanymi w okresie mezozoiku i są przedłużeniem systemu himalajskiego. Zbudowane są główne z granitów i łupków, czasami gnejsów. W południowej części dominuje struktura granitowa i szczyty sięgające ponad 1000 metrów z bogatą rzeźbą krasową. Koniecznie trzeba zobaczyć Zatokę Phang Nga i rejon Khao Sok

Najwyższy szczyt Tajlandii

Wyspy Tajlandii

Tajlandia ma na swoje mapie kilkaset wysp. Największy jest Phuket, po zachodniej stronie, a na wschodnim wybrzeżu Koh Samui i Phangan Zatoce Tajlandzkiej oraz Koh Chang blisko Bangkoku. Warto rozważyć zwiedzanie Koh Phi Phi, Lipe i Tarutao albo dzikich wysp takich jak Koh Ngai czy Koh Yum. Wiele wysp rozczarowuje – długi, kosztowny transfer i w sumie nie wiele nowego.