Waluta Bali przelicznik – pieniądze i bankomaty

Pieniadze Bali

Waluta Bali to rupia indonezyjska, dzieląca się na 100 senów. Banknoty mają nominały 1.000, 5.000, 10.000, 20.000, 50.000 i 100.000 IDR. Mieni się w oczach od ilości zer!

1 USD to około 13.000 IDR. Magiczny przelicznik…. My odejmujemy cztery zera i mnożymy przez 3, aby dostać PLN.


Sieć Bankomatów ATM pokrywa całą wyspę a rejony turystyczne mają podobną ilość bankomatów jak w Europie. Notowane jest wiele przypadków skanowania kart, zwłaszcza w Kucie. Namawiamy do zasłania kodu pin dłonią lub portfelem podczas wpisywania, co skutecznie rozwiązuje problem.

Płatności kartami kredytowymi lub płatniczymi możliwa jest w dużych sklepach i droższych restauracjach turystycznych południowego wschodu wyspy. W pozostałych przypadkach należy mieć gotówkę. Płatność w dolarach zamiast lokalnych rupii jest akceptowana prawie wszędzie, ale oferowany przelicznik jest zwykle bardzo zły – zły dla płacącego oczywiście.

Najbezpieczniej, choć być może nie najkorzystniej jest wymienić walutę w banku. Trochę lepsze kursy są w tzw. autoryzowanych kantorach. Tu płaci się prowizję, ale kwota podawana na tablicach przed wejściem jest już zwykle o nią pomniejszona. Wydaje się zatem, że kurs jest niższy niż w innych kantorach porozrzucanych po mieście, ale w rzeczywistości może on być korzystniejszy. Na kantory nieautoryzowane, kuszące korzystnym kursem radzimy uważać. Najczęściej ukrywają one informację o bardzo wysokiej prowizji i zdarzają się tutaj różne gry, zbliżone w efekcie do „wróżby u cyganki”.

Aby uniknąć oszustwa, przed dokonaniem wymiany zalecamy dopytanie o realny kurs oraz ewentualną prowizję, a po transakcji dokładne przeliczenie otrzymanej kwoty na oczach pracownika kantoru.


Dolary czy Euro? Bardzo częste pytanie. Przelicznik jest minimalnie lepszy przy USD, naszym zdaniem przy wakacyjnych budżetach nie ma to większego znaczenia.


Uwaga! Uznawane są jedynie banknoty najnowszej edycji dolarów amerykańskich (wydane po 1996 roku).


Warto wiedzieć: Bardziej cenione są wyższe nominały banknotów. Np. przy wymianie 50 USD będzie obowiązywał nieco lepszy kurs niż przy wymianie 1 USD.