Transport na Bali

Transport na Bali

Bemo

Specyficzny balijski środek transportu będący minivanem przerobionym na pojazd ekonomiczne wykorzystujący przestrzeń. Podróżowanie „bemo” to opcja najtańsza, ale też najmniej komfortowa. Zamiast siedzeń są dwie długie ławki ustawione naprzeciwko siebie; nie ma klimatyzacji i zazwyczaj oprócz pasażerów podróżuje też znaczna ilość balijskiego dobytku (produkty żywnościowe czy też… żywy drób). Schemat przystanków „bemo” często stanowi tajemnicę nawet dla lokalnych użytkowników. Poza kilkoma głównymi punktami (np. lotnisko), najszybciej złapiecie „bemo” machnięciem ręki na ulicy. Wsiadając koniecznie zapytajcie o to czy dojedziecie bezpośrednio do wybranego punktu. Uciążliwość jazdy „bemo” polega niestety także na konieczności wielokrotnych przesiadek na trasie, co ogromnie wydłuża czas przejazdu.

Zalety? Oprócz poczucia się przez chwilę jak rodowity mieszkaniec wyspy – cena. „Bemo” jest niezwykle tanie (niecałe 0,5 USD za przejazd)… tyle że dla Balijczyków. Zdecydowanie radzimy negocjować cenę, ponieważ „bule” (potoczne określenie białego cudzoziemca) w tym przypadku zawsze płaci więcej.


Transport autobusowy

Transport publiczny na Bali właściwie nie istnieje, ale skorzystać można z „shuttle busów” krążących między popularnymi miejscowościami turystycznymi (np. „Kura – Kura bus”). Obszar tras ogranicza się tylko do części południowej wyspy. Płatność zazwyczaj odbywa się specjalną walutą firmową lub kartami typu pre-paid (szczegółowe informacje na stronie przewoźników).

Cena w zależności od trasy: 2 USD – 6 USD.


Taksówki

Dobrą opinię ma korporacja „Blue Bird” (pojazdy w niebieskim kolorze); na pozostałe firmy radzimy uważać.

Oficjalna taryfa to około 0.5 USD na wejście, a później 0.25 USD za każdy kilometr.

Podobnie jak w wielu innych okolicznościach, obcokrajowiec zwykle płaci więcej. Często zdarza się, że taksówkarz nie zgadza się na jazdę z taksometrem, mówiąc, że akurat dzisiaj jest awaria sprzętu. Opcja dla wprawionych w negocjacjach turystów.


 Samochód

Wynajem samochodu na Bali to opcja dla odważnych i wytrawnych kierowców przyzwyczajonych do poruszania się w ruchu lewostronnym oraz …w drogowym chaosie. My jazdy po wyspie wynajętym samochodem nie polecamy – poza skrajnością taką jak utrata zdrowia czy życia, grozi Wam co najmniej irytacja podczas stania w balijskich korkach bądź przeciskania się na wąskich drogach.

Cena: od 20 USD do 60 USD za dzień.


Skuter

Analogicznie jak w kwestii wynajmu samochodu. Z akcentem na jeszcze wyższe ryzyko. Jeśli jednak zdecydujecie się wynająć skuter, przypominamy o obowiązku zakładania kasku.

Cena: od 4 USD do 10 USD za dzień.


Rower

Koszt wynajmu roweru na Bali to około 2.5 USD za dzień, ale trzeba wiedzieć gdzie jechać, i które drogi na wyspie do jazdy rowerem się nadają. Zalecamy wycieczki rowerowe z przewodnikiem.