Nasz przewodnik Khao Lak

przewodnik khao lak

Khao Lak – krótki przewodnik po Polsku


Położenie Khao Lak.

Miasteczko Khao Lak położone jest 80 km na północ od lotniska na Phuket, wzdłuż zachodniego wybrzeża Tajlandii, nad Morzem Andamańskim. Wybierany jako „cichsza wersja Phuket”, często polecany rodzinom z dziećmi, które chcą przede wszystkim spędzić spokojny czas na terenie hotelu czy na plaży. Większośc hoteli położona jest przy morzu lub bardzo blisko od niego. Dodatkowo sąsiedztwo parku narodowego Khao Sok na wschód i wysp Similan i Surin na zachód przyciąga wielu turystów i sprawia, że ta mała wioseczka przez ostatnie lata stała się tętniącym życiem kurortem.

Centrum „miasteczka” skupione jest wokół głównej drogi, łączącej Phuket z Takua Pa – miastem „powiatowym”. Droga prowadzi równolegle do wybrzeża – pomiędzy nią a morzem są droższe hotele, a po drugiej stronie skupia się życie lokalne i tańsze pensjonaty i ośrodki turystyczne. Odcinek drogi, zwanej potocznie „Khaolak” ciągnie się przez 25 km, więc warto sprawdzić, w jakiej części jest Wasz wybrany hotel – wiele z nich oddalona jest od centrum miasteczka.


Przyroda Khao Lak

Okolica jest zielona – dookoła dżungla z licznymi trasami spacerowymi i wodospadami po drodze. Poszczególne plaże Khao Lak oddzielone są od siebie naturalnie – są to mniejsze lub większe zatoki, pomiędzy którymi są ściany granitowych głazów. W północnej części rejonu występują lasy namorzynowe, bardzo malownicze, choć trudne do zwiedzania. Zobacz inne atrakcje przyrodnicze: wodospady, dżungla, trekking na słoniach, spływy kajakowe, jaskinie.
Jeśli zastanawiacie się, czy mieszkać w Khao Lak a chcecie spędzić urlop w mało zatłoczonymi miejscu, z pięknymi plażami i rajskimi wyspami dookoła (Similany, Koh Bon, Koh Tachai) i w bliskim otoczeniu różnorodnych typów tropikalnej przyrody – to dobrze traficie. Stąd blisko też jest na świetne nurkowania. Przeczytaj więcej o nurkowiskach i możliwościach nurkowania z Khao Lak.


Zakupy: sklepy i targowiska w Khao Lak

W centrum Khao Lak znajduje się sporo sklepów spożywczych i innych, nie ma więc  problemu, żeby kupić produkty pierwszej potrzeby, kosmetyki i ubrania. Dużo jest restauracji serwujących dania kuchni tajskiej i popularne europejskie, takich jak pizza, kotlet schabowy czy hamburger. Niektóre z nich są tanie a inne z pretensją do drogich i luksusowych. Dotarł tu również Mc Donald’s, gdzie można kupić nie tylko flagowe hamburgery ale też ryż z warzywami i słodkie ciastko z nadzieniem z czerwonej fasolki. Co kto lubi 😉

Targowisko Bang Riang, z roku na rok coraz bardziej „poukładane”, oddaje mniej więcej klimat tradycyjnie robionych zakupów – tu można zjeść za dolara i kupić podróbki okularów, torebek i ubrań. Jeśli szukacie prażonego chrząszcza lub świeżych larw jedwabników – to miejsce spełni Wasze marzenia.


Khao Lak – warto?

Przez ostatnie trzy dekady, Khao Lak rozwijał się jako dodatek do Phuket – jednego z pierwszych turystycznych celów w Azji Południowo Wschodniej. Upatrzony jako wakacyjny cel podróży, przyciągał początkowo głównie Skandynawów i Niemców, a ostatnio coraz więcej Rosjan, Azjatów i Polaków 🙂
Pieniądze pozyskane z górnictwa, puszkowanych owoców, ryb i kauczuku, a następnie z turystyki, uczyniły z Phuket drugą po Bangkoku, najbogatszą prowincję Tajlandii. Cześć tych wpływów szybko znalazła cele inwestycyjne właśnie w Khao Lak. Z pieniędzmi przyszedł rozwój. Wzrost przez ostatnie trzydzieści lat był nadzwyczajny. Dziś rejon Phuket i Khao Lak ma doskonalą infrastrukturę. Dobre drogi na zachodnioeuropejskim poziomie, elektryczność, powszechny internet, kilku operatorów telefonii komórkowej, bankomaty na każdym kroku, mniejsze i większe centra handlowe i setki hoteli od otoczonych wysokim murem super luksusowych do kilkupokojowych pensjonatów w kamienicach.