Zakupy na Phuket

zakupy na phuket

Phuket – Gdzie warto zrobić zakupy?

Robinson i Ocean Plaza w Phuket Town

Pięciopiętrowy dom handlowy sprzedaje odzież, elektronikę, biżuterię, pamiątki, AGD, zabawki. Można tam znaleźć zarówno odzież „straganową” jak i oryginalne sklepy światowych marek. Ceny są nieco wyższe niż w okolicznych sklepikach, ale towary są dobrej jakości. W Ocean Plaza jest także kino.

Central Festival

Luksusowe centrum handlowe porównywalne wielkością, asortymentem i wyglądem z Galerią Mokotów w Warszawie. Mieści się przy obwodnicy Phuket Town (droga z Chalong lub Patong na lotnisko). W środku jest ponad 250 butików, około 50 restauracji i kawiarni oraz delikatesy w stylu polskiego „Piotr i Paweł” czy „Alma”. W środku mieści się multiplex, oferujący najnowsze filmy – premiery zwykle emitowane są tu w dniu ich światowych premier (czyli wcześniej niż w Polsce). Filmy wyświetlane są po angielsku z tajskimi napisami, po tajsku z angielskimi lub tylko po tajsku, bez napisów – jak komu wygodnie 🙂

Big C, Tesco, Makro

To dwa kolejne centra położone niedaleko od Central Festival. Można tu znaleźć duże sektory spożywcze oferujące doskonały wybór lokalnych owoców i innej żywności, także dodatków kulinarnych, które mogą stanowić pamiątkę z Tajlandii. W obu punktach dobry wybór wszelkiej elektroniki.

Jung Ceylon

Największe centrum handlowe na wyspie. Ze względu na położenie w turystycznym rejonie Patong, najczęsciej jest to najłatwiej dostępna galeria dla turystów. W środku znajdziemy między innymi Carrefour oferujący europejskie jedzenie i dobre pieczywo tym, którzy chcą chwilowo odpocząć od azjatyckiej kuchni. Znajdziecie tam mnóstwo butików, hotele, mulitplex, restauracje i wiele sklepików, a także punkty usługowe masażu, fryzjer itp.

Targowiska, Super Cheap

Chcąc doświadczyć autentycznej przygody zakupów w Tajlandii należy koniecznie odwiedzić jedno z targowisk. Większość z nich oferuje świeże owoce i warzywa, a także mięso i ryby .Są także markety oferujące odzież i inne produkty. Na każdym bazarze da się znaleźć dziesiątki punktów gastronomicznych. Czasem ceny są dobre a czasem można znaleźć te same produkty taniej gdzieś indziej. Aby nie popełniać błędów trzeba wiedzieć czego się gdzie szuka, ile to jest warte lub… mieszkać na Phuket 🙂

Sklepy z biżuterią

Biżuteria w sklepach jest prawdziwa. Zwykle cena jest atrakcyjna, szczególnie na perły i srebro, choć złoto także jest tańsze niż w Polsce. Perły najlepiej kupować bezpośrednio na farmie pereł na wyspie Naka Noi (organizowane są tam jednodniowe wycieczki) lub w Monk Phuket na drodze między Chalong a Phuket Town. Wielkie Phuket Lapidary, Phuket Gems oraz sklepy w Patong mają nieco wyższe ceny, ale wybór jest imponujący. Należy wszędzie unikać „pomocy” kierowców taksówek i tuk-tuków, którzy są oczywiście chętni, by w cenie sprzedaży zawarto także prowizję dla nich samych. Sklepy ze złotem zwykle prezentują oficjalnie cenę za gram, można się targować.

Antyki i dzieła sztuki

Należy być szczególnie ostrożnym przy tego rodzaju zakupach. Nie tylko ze względu na imitacje, ale także na specyfikę prawa eksportowego. Nie tylko wywóz anytków, ale także jakichkolwiek podobizn Buddy wymaga specjalnego pozwolenia. Należy skontaktować się z Departamentem Sztuki aby uzyskać wytyczne. Najlepszymi rejonami do zakupów sa ulice Thalang i Dibuk w Phuket Town. W Phuket są także pojedyncze antykwariaty, oferujące całoroczne „wyprzedaże”. Koneserzy na pewno znajdą w nich coś dla siebie.

Tkaniny

Jedwab sprzedaje się doskonale, zarówno ten z metra jak i zamieniony przez krawców na produkt finalny. Jakość jest różna, ale zwykle niezła, a urok niezaprzeczalny. Najlepszej jakości tkaniny można kupić w Robinsonie i Centralu, a także na ulicy Talang. Krawcy szyją ubrania na miarę, relatywnie szybko, tanio i dobrze. Nie jest to może produkt Armaniego (pomimo takich właśnie reklam) ale z pewnością proporcja cena/jakość jest warta uwagi. Uszycie sukienki lub garnituru za równowartość 100 USD jest normalną ceną.

Sprzęt nurkowy

W Tajlandii jest duży wybór sprzętu nurkowego. Popyt nakręca podaż i zwykle wychodzą nam oczy z orbit z powodu tego, co możemy zobaczyć na półkach – jest pełny wybór nawet tego, co zwykle w Polsce widzimy tylko w katalogach. Ba, dodatkowo pełna gama kolorów i rozmiarów nie jest niczym dziwnym. Na Phuket można dokonywać zakupów w hurtowniach i sklepach nurkowych w Chalong oraz w dwóch ogromnych marketach nurkowych w Patong – All 4 Diving oraz Sea World. Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się o aktualnych promocjach oraz możliwościach uzyskania rabatu, napiszcie do nas.