Gdzie się zatrzymać na Bali

jaka lokalizacja bali

Na pierwszy rzut oka powierzchnia Bali nie wydaje się imponująca, wyspa ma 145 km długości i 80 km szerokości. Drogi w rejonach turystycznych są dobre, aczkolwiek zatłoczone, zwłaszcza w Kucie i Denpasar. 3 lata temu  otworzono tu pierwszą autostradę w Indonezji, która biegnie bezpośrednio nad Oceanem Indyjskim (tzw. pływająca autostrada”), łącząc rejony turystyczne: Nusa Dua, Ngurah Rai (lotnisko) oraz obwodnicę Denpasar prowadzącą do Kuty i Sanur.

Wystarczy jednak opuścić wielkomiejskie południe wyspy, a drogi staną się wąskie, miejscami kręte, o wysłużonej nawierzchni. Bali boryka się również z problemem dużego natężenia ruchu skutkującego zniechęcającymi korkami. W rezultacie, stosunkowo niewielką odległość, nierzadko przebywa w czasie znacznie dłuższym niż zaplanowano.

Wydaje się, że najlepszą opcją jest zakwaterowanie w miejscowościach turystycznych zlokalizowanych na południu wyspy, gdzie wszystkie największe atrakcje są na wyciągnięcie ręki. Zwiedzanie północy, którą można wręcz nazwać „odległą północą” w związku z koniecznością przejazdu przez góry lub dookoła wybrzeża, planuje się zwykle z noclegiem podczas wycieczki. Większość wycieczek fakultatywnych na północ jest dwudniowa. Pozostaje jedynie kwestia wyboru miejscowości wypoczynkowej najbardziej odpowiadającej upodobaniom:


Kuta Beach – największy i najsłynniejszy kurort na zachodnim wybrzeżu Bali. Odległość z lotniska Denpasar – 8 km; koszt przejazdu oficjalną taksówką lotniskową – około 5 USD. Dobre miejsce dla osób preferujących tętniące życiem miasto, nawiązywanie nowych znajomości, imprezy, dyskoteki, restauracje, zakupy oraz surfing – od strony zachodniego wybrzeża są największe fale. Kuta to także centrum balijskiej seksturystyki.


Seminyak – kiedyś odrębne miasto, dziś właściwie północna dzielnica Kuty. Miejsce to jest od jakiegoś czasu chętnie wybierane przez osoby mieszkające i pracujące na Bali. To spowodowało znaczny wzrost cen nieruchomości i wynajmu. Obecnie miejscowość rozwija się w kierunku bardziej ekskluzywnej części Kuty. Otwieranych jest tam coraz więcej luksusowych hoteli oraz centrum SPA. Klimatyczne kluby nocne przy plaży są w większości na zdecydowanie lepszym poziomie niż te z południowej części Kuty.


Sanur – pasmo wschodniego wybrzeża na wysokości stolicy Denpasar, 16 km od lotniska Denpasar (koszt przejazdu – około 12 USD). Najstarszy balijski kurort z niewymuszoną, lokalną atmosferą i ładną piaszczystą plażą, wzdłuż której biegnie 7 kilometrowa promenada idealna na spacery. Duży wybór restauracji. Sanur to także miejsce na podziwianie najpiękniejszego wschodu słońca oraz spektakularnego widoku na sąsiednią wysepkę Bali – Nusa Penida. Naszym zdaniem Sanur to dobry kompromis dostępnych atrakcji bez zgiełku i tłoku Kuty.


Nusa Dua – ekskluzywny region na wschodnim wybrzeżu Bali, 22 km od lotniska Denpasar (koszt przejazdu – około 12 USD). Zamknięta enklawa rozległych kompleksów hotelowych dla najbardziej wymagających klientów. Cały obszar znajduje się pod ścisłym nadzorem Centrum Rozwoju Turystyki na Bali. Nazwa „Nusa Dua” dosłownie oznacza „dwie wyspy”, gdyż faktycznie w zatoce dostrzec można przyłączone dwie wysepki (Peninsula na południu i Nusa Dharma na północy); niegdyś odrębne od Bali. Zdecydujcie się na Nusa Dua jeśli lubicie pięciogwiazdkowe duże obiekty hotelowe, szerokie piaszczyste plaże oraz ogólnie pojęty luksus.


Tajung Benoa – północny fragment regionu Nusa Dua, nieco mniej ekskluzywny, z tańszymi oraz bardziej kameralnymi hotelami.


 Jimbaran – wioska rybacka i kurort z ładną piaszczystą plażą, 16 km na południe od Kuta Beach, a 10 km od lotniska Denpasar (koszt przejazdu – około 10 USD). Miejsce chętnie wybierane przez surferów ze względu na dużą falę. Wiele restauracji oferuje świeżo złowione ryby.


Amed, Candidasa, Padang Bai – bardzo spokojne miejsca do odpoczynku. Świetne dla osób, które w ramach wakacji marzą o tym, aby trochę się ponudzić i spędzać czas głównie na plaży lub przy hotelowym basenie. Transfery na wycieczki inne niż nurkowania są z tych rejonów co najmniej uciążliwe.