Klimat i pogoda na Bali

Bali Pogoda

Większość wyspy porastają lasy tropikalne, panujący tu klimat to klimat równikowy wilgotny ze średnimi temperaturami w ciągu roku 20-37 stopni Celsjusza.

Dwie pory roku wyznaczają monsuny: pora sucha panuje na Bali od maja do października, podczas gdy pora deszczowa trwa od listopada do marca, czyli dokładnie odwrotnie niż na Phuket. Oczywiście w czasie pory deszczowej zdarzają się długie okresy dobrej pogody, ale jeśli planujecie wakacje w okresie potencjalnie złej pogody, proszę rozważyć czy nie lepiej zmienić cel podróży.

Opady na Bali nie są rozłożone równomiernie. Przede wszystkim wybrzeże północne jest osłonięte przed opadami przez wysokie góry. Nie znaczy to, że przez pół roku nieustannie pada. Na Bali pora deszczowa przebiega znacznie łagodniej niż w pozostałych regionach Indonezji. Dobrze wiedzieć, że deszcz monsunowy jest z reguły krótkotrwały i gwałtowny. To oznacza, że opady nie są ciągłe, ale krótkie i intensywne, a po burzy wychodzi słońce. Należy jednak wziąć pod uwagę wysoką wilgotność powietrza w tym czasie, co skutkuje odczuwalną wyższą temperaturą niż rzeczywista.