Atrakcje w Krabi

wycieczki krabi

Krabi, bardzo słusznie z resztą, kojarzy się wszystkim z Tajlandią znaną nam wszystkim z pocztówek i folderów: wyrastające z turkusowej wody białe skały porośnięte bujną roślinnością, setki wysp i wysepek, rozciągające się po horyzont zielone kobierce. Aby uporządkować sobie nieco miejsca warte zobaczenia, podzielmy je sobie na te znajdujące się na lądzie oraz na te pozalądowe.

Atrakcje Krabi rozmieszczone są w dość sporej odległości od siebie, więc korzystanie z taksówki nie ma większego sensu – za sam transport zapłacicie ogromną sumę. Jeśli skusicie się na wypożyczenie skutera bądź samochodu (wypożyczenie samochodu jest chyba najrozsądniejsze), na pewno warto zobaczyć kilka miejsc znajdujących się w stosunkowo niedalekim sąsiedztwie Ao Nang – turystycznej stolicy Krabi:


Huai To Waterfall & Wang Tewada Waterfall

krabi atrakcjeDroga wiodąca do wodospadu wygląda bardzo niewinnie i do samego końca nie zdradza widoku, do którego zmierza. Warto zatrzymać się na szlaku na kilka minut, zamknąć oczy i dać ponieść muzyce, jaką tworzy w tym miejscu natura. Dziesiątki różnych dźwięków i odgłosów porwą nas do czasów dzieciństwa, kiedy nasłuchiwanie ptaków i mieszkańców okolicznych parków było czymś naturalnym i codziennym. Szczęśliwcy mogą trafić na setki żółtych motyli, które bardzo chętnie obsiadają jeden punkt, by wystrzelić niczym konfetti w chwili, gdy próbujemy zrobić zdjęcie tej żółtej połaci. Sam wodospad natomiast raczy gości orzeźwiającą wodą, zaś śmiałków przyjemnie chłoszcze swymi wodnymi biczami. Nie zapomnijcie o ręcznikach i rzeczach do przebrania! Wodospad możecie odwiedzić z nami podczas wycieczki „Za siedmioma górami”.


Tiger Cave Temple

W błędzie jest ten, kto myśli, że mowa o „tradycyjnej” tajskiej świątyni, której główną atrakcją są żywe tygrysy! Po pierwsze jesteśmy wielkimi przeciwnikami takich miejsc, po drugie natomiast to by było zbyt proste – po prostu podjechać do świątyni, zobaczyć i pojechać dalej. By zobaczyć tę, należy najpierw dać jej trochę swojego czasu i całkiem sporo wysiłku. Świątynia bowiem znajduje się na jednym z najwyższych wzgórzy w całej okolicy a droga do niej pełna jest stopni i wybojów. Ale warto, naprawdę warto przejść wszystkie 1237 schodów, bo widoki rozciągające się już od trzechsetnego stopnia wynagradzają absolutnie każdy wysiłek. Trud wejścia umilają sobie wzajemnie sami odwiedzający, pozdrawiając się wzajemnie i dodając sobie otuchy i wsparcia przy każdej okazji. Zanim jednak zaczniecie wdrapywać się na szczyt, proponujemy zacząć od Wonderlandu znajdującego się po prawej stronie wzgórza. Dlaczego? Sprawdźcie sami!

W drodze powrotnej uwaga na małpy! Makaki zamieszkujące okolice świątyni bywają zaczepne, miewają również skłonności do kradzieży. Ich ofiarą najczęściej padają turyści, fotografujący…inne makaki! „Za siedmioma górami” to jedna z naszych wycieczek z Krabi, podczas której można zmierzyć się ze świątynią oraz własnymi słabościami.


Emerald Pool oraz Blue Lagoon

To przepiękne jeziorka o oszałamiająco turkusowym kolorze wody, znajdujące się w środku dżungli. Aby do nich dotrzeć, należy dziarskim krokiem maszerować około kwadrans, ale trud wędrówki w wysokiej temperaturze i wilgotności wynagradzają nie tylko widoki ale przede wszystkim fakt, że jedno z jeziorek jest otwarte dla odwiedzających. Oznacza to nic innego, jak kąpiel w bajkowej scenerii. Emerald Pool oraz Blue Lagoon jest elementem naszej wycieczki „Zachód słońca na Railay Beach”.


Wat Kaew Korawaramkrabi atrakcje

Majestatyczna, biała, buddyjska świątynia górująca nad Krabi Town. Sami nie wiemy, co robi na nas większe wrażenie – jej wygląd zewnętrzny czy też misterne malunki przedstawiające żywot w raju oraz w piekle, pokrywające wszystkie ściany oraz sufit świątyni. Na pewno jest to miejsce warte odwiedzenia, duch misterium pochłonie Was od pierwszych sekund przebywania w pobliżu świętej budowli.

Świątynię tę odwiedzamy podczas naszej wycieczki „Zachód słońca na Railay Beach”.


Nocny market weekendowy w Krabi Town

Stoiska z najrozmaitszymi smakami i zapachami Tajlandii, kolory przyprawiające o zawrót głowy, tony ubrań za przysłowiowe grosze, setki pamiątek i dziesiątki uśmiechniętych ludzi. Raj? Nie, to atmosfera panująca na nocnym markecie w Krabi Town! Wieczór spędzony w tym miejscu gwarantuje niezapomniane wrażenia i doznania, a także torby pełne zdobyczy. Nie próbowaliście jeszcze smażonych owadów? Mango sticky rice? Innego tajskiego przysmaku? Widzieliście, że ktoś sprzedawał na ulicy coś do jedzenia, co zawinięte było w zielone liście, ale nie mogliście się dogadać i nie wiecie co było w środku liścia? Nic straconego! Na markecie możecie (a wręcz musicie!) spróbować absolutnie wszystkiego – od słodyczy po owady, bo kto nie spróbował tego wszystkiego choć raz w życiu, to znaczy że nigdy nie był w Tajlandii. Na pamiątkę tego wydarzenia warto zaopatrzyć się w t-shirt z charakterystycznym dla tej części świata symbolem – słonia znanego nam na przykład z etykietki jednego z lokalnych browarów. Market możecie odwiedzić z nami po romantycznym popołudniu spędzonym na Railay Beach.

Aby zobaczyć piękne miejsca znajdujące się poza lądem, należy dzień wcześniej zarezerwować miejsce na łodzi u jednego z lokalnych operatorów. Osobiście nie polecamy jednak tej opcji, ponieważ większość łodzi pływających w Krabi (nawet motorówki) swoim wyglądem i standardem przypominają muzealne zabytki, zaś jakość obsługi klientów pozostawia wiele do życzenia: klienci często są pozostawiani sami sobie, bez żadnej opieki czy porady gdzie warto się wybrać i co zobaczyć podczas takiego jednodniowego rejsu łodzią. Lunch serwowany podczas takiej wycieczki pozostaje w pamięci na długo i to bynajmniej nie z powodu niesamowitych walorów smakowych. Jak to jednak mówią, do odważnych świat należy, więc kto ma ochotę zaryzykować i wybrać się w rejs z tajskim biurem turystycznym, powinien rozważyć kilka miejsc.


Słonie

Zobaczenie słonia jest obowiązkowym punktem programu, zwłaszcza dla tych z Państwa, którzy są w Azji Pd-Wsch pierwszy raz. Wiele publikacji poświęca uwagę złemu traktowaniu tych wspaniałych zwierząt. Niewątpliwie można znaleźć miejsca gdzie słonie traktowane są gorzej lub lepiej. Na naszych wycieczkach zawsze wybieramy te, gdzie wydaje się, że słoniki mają najwięcej wolności, nie są krzywdzone, ani trzymane na krótkim łańcuchu. Jeśli korzystacie z atrakcji ze słoniami z innym operatorem prosimy o zwrócenie uwagi jak zwierzęta są traktowane.


Punkty widokowe

Bez wątpienia, najlepszy widok na okolice rozciąga się ze szczytu nad Świątynią Tygrysa oraz punktu widokowego położonego w PN Phanom Bencha. Obydwa miejsca wymagają trochę wysiłku. Wyjście nad świątynię Tygrysa to ponad 1200 schodów. Osiągnięcie drugiego punktu jest mniej strome, ale zabiera ok 2 godzin. Oba wznoszą się na ponad 500 mnpm i wynagradzają pot i łzy śmiałków, którzy chcą mieć najlepszą panoramę okolicy.


Hong Island

wycieczki krabiKto odwiedził Phi Phi oraz 4 wyspy i jakimś cudem wciąż czuje niedosyt rajskich krajobrazów, ten koniecznie musi się wybrać na Hong Island. Snorkelingowo wysepki może nie powalają, za to widoki… Ach! Kolejne kadry Tajlandii znanej nam z pocztówek i folderów, zapierające dech w piersiach skały wyrastające z lazurowej wody, drobniutki piasek pod stopami. Ważnym elementem wycieczki na Hong Island jest szlak pieszej wędrówki, liczący 600m. Podążając tą ścieżką można nie tylko cieszyć oczy soczystą zielenią i obejść w ten sposób wyspę dookoła, ale przede wszystkim zobaczyć na własne oczy skutki fal tsunami, które zalały Tajlandię w 2004 roku. Widok zdecydowanie wywołuje ciarki na plecach i gęsią skórkę na całym ciele. Biegające po okolicy jaszczury mogą sprawić, że gęsia skórka utrzyma się na Waszym ciele do czasu zakończenia wędrówki wspomnianym szlakiem.


4 wyspykrabi 4 wyspy

W każdej agencji turystycznej można kupić wycieczkę na cztery wyspy. Co kryje się pod tym hasłem , to już inna sprawa. Niektóre są całkiem dobre, a inne beznadziejne. Namawiamy na wybór tych najdroższych, jeśli koniecznie chcecie skorzystać z tego „co robią wszyscy”. My uważamy, że można zobaczyć prawdziwe nadmorskie perełki w nieco inny sposób…


Railay Beach

Znajdująca się na lądzie plaża jest bardzo sprytnie odcięta od „cywilizacji”, w związku z czym na plażę można dostać się jedynie tradycyjną łodzią wąskorufową z Ao Nang. Warto, plaża uchodzi za jedną z najpiękniejszych na świecie i w pełni zasługuje na ten tytuł. Otoczona wapiennymi skałami, kusi grotołazów do odkrywania okolicznych jaskiń; wspinaczy zachęca do próbowania swoich sił w skalnych ścianach wżynających się w morskie wybrzeże, zaś miłośników joggingu i spacerów do przemierzania piaszczystej plaży wzdłuż i wszerz. Komu mało atrakcji, może wypożyczyć kajak i wyruszyć na eksplorację okolic indywidualnie. Plażę tę odwiedzamy podczas naszej wycieczki „Zachód słońca na Railay Beach”.