Phuket – co zobaczyć?

zatoka phang nga

Co warto zobaczyć na Phuket?

Często pytacie nas co robić na Phuket, co zwiedzić, co warto zobaczyć na Phuket i gdzie pojechać. Nasza ocena może być inna niż Wasza, bo to przecież coś bardzo subiektywnego, co się komu podoba. My np. w czasie swoich prywatnych podróży, zwykle nie przykładamy dużej wagi do hotelu – jeśli jest czysto, a lokalizacja nam odpowiada to z reguły wystarcza, bo tam głównie tylko śpimy. Zwykle koncentrujemy się bardziej na zwiedzaniu, rozważamy wypożyczenie samochodu, zastanawiamy się co zrobić na własną rękę, a co łatwiej/lepiej/przyjemniej/taniej można mieć w formie zorganizowanej. Proponuję rozważyć poniżej opisane nasze i nie-naszewycieczki i aktywności, albo potraktować te informacje jako wskazówki do samodzielnego zwiedzania. Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi będziecie znać odpowiedź na pytanie co zobaczyć na Phuket. 🙂


Zwiedzanie Phuket – wycieczka Kultura i Obyczaje

Atrakcje na Phuket opisaliśmy w artykule: Atrakcje Phuket. Uważamy, że warto zwiedzić Phuket razem z nami podczas wycieczki Kultura i Obyczaje, ponieważ nie tylko zobaczycie najciekawsze miejsca na wyspie, ale przede wszystkim usłyszycie naszą niepowtarzalną opowieść, jak postrzegamy Tajlandię z perspektywy życia codziennego w tym kraju. Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Tajlandii, Tajach, obyczajach, szkole, religii, kulturze, królestwie, moralności, seksturystyce i innych interesujących tematach, z perspektywy naszego już niemal 20-letniego pobytu. Pomagamy zrozumieć, dlaczego wiele obserwowanych zachowań jest tak różnych od europejskich a wiele innych podobnych. Wycieczka powstawała w nietypowy sposób – rodzina i znajomi po przyjeździe zasypywali nas setkami pytań. Zamiast odpowiadać na pytania przy kawie, postanowiliśmy poprowadzić opowieść „z obrazkami”, odwiedzając przy tym najciekawsze oraz najpiękniejsze miejsca na wyspie. Ta konwencja kameralnej wycieczki z opowieścią prowadzoną dla przyjaciół, została utrzymana. Odwiedzamy miejsca pochówku, Big Budda, świątynia Wat Chalong i świątynie chińskie, punkt widokowy Promthep Cape, Phuket Town, zabieramy Was na masaż i kończymy unikalną, niecodzienną kolacją przy tajskim grillu (i z lokalnym alkoholem…) Wycieczka po Phuket zaczyna się około południa (więc można się wyspać i ruszyć na nią nawet dzień po przylocie).


Zatoka Phang Nga

Skała Jamesa Bonda

Skała James’a Bonda i cała zatoka Phang Nga widziana z poziomu wody jest absolutnie piękna, opisywana jako atrakcja „numer jeden” tego regionu i nie wymaga chyba dalszych rekomendacji. W naszym wydaniu z polskim przewodnikiem zaczyna się zwykle wcześnie rano po to, by wyprzedzić tłum turystów, chociaż o godzinę. Pływamy łodzią długorufową, przepływamy kajakami przez namorzynowy las, zwiedzamy Wyspę i Wioskę Morskich Cyganów, a to wszystko w przepięknych okolicznościach przyrody. 

Jaskinie Tajlandia

Wycieczka do jaskiń przeznaczona jest dla osób, które mają dobrą kondycję i ciekawią je dzikie, prawie nieuczęszczane jaskinie. Zwiedzamy cztery diametralnie różne jaskinie. Pierwsza oświetlona jest miejscem kultu, zawiera prochy zmarłych i świątynie. Posągi buddy, małpy i nietoperze dopełniają uroku nacieków na ścianach. Kolejna to jaskinia marmurowa z podziemną rzeką – płyniemy kajakiem, tratwą, a następnie brodzimy w płytkiej rzeczce. Trzecia – kompletnie dzika, stara jaskinia krasowa z cudownymi naciekami, stalaktytami, jeziorkami, ukrytymi posągami buddy w środku dżungli. Zwiedzamy ją „naszą trasą” w kaskach, przy świetle latarek i cieszymy się tym, że jeszcze nie ma tam barierek, oświetlenia i żadnych formalnych zakazów. Ostatnia jaskinia jest domem mnicha pustelnika. Ta młoda jaskinia prawie bez nacieków prezentuje wspaniałą formę podziemnej rzeki, a w końcowej cześci kończy się oczkiem wodnym. Czasami jest prawie sucha a czasami płynie tamtędy rzeka. W każdym wypadku wychodzimy zabłoceni po czubek głowy i zmęczeni odpoczywamy w czasie obiadu w restauracji na brzegu urokliwej rzeki podziwiając w tle krajobraz strzelistych skał Phan Nga.

Między niebem a piekłem – najlepsza wycieczka dla fotografów i amatorów miejsc mało znanych. Trochę kultury, przyrody i widoków w jednej wycieczce. Przedstawiający koncepcję piekła i nieba w religii hinduskiej i buddyzmie. Odwiedzamy 4 niezwykłe miejsca: 1) centrum wszechświata – świątynię na wzgórzu, która jest namiastką nieba, 2) centrum medytacji w dżungli  – dzikie miejsce, gdzie można poprzez medytację zbliżyć się do bogów, 3) jaskinię, którą pokonujemy kajakiem, tratwą bambusową i pieszo, do połowy marmurową i nazywana „brzuchem słonia”, przypominającej trochę wejście do środka ziemi (każde dziecko wie, że piekło jest we wnętrzu ziemi) oraz 4) prawdziwe buddyjskie piekło. Po drodze jemy wspaniały lunch a na koniec odwiedzamy punkt widokowy, gdzie oglądamy zachód słońca z zapierającym dech w piersi widokiem na strzeliste wapienne skały zatoki Phang Nga.  I znowu można poczuć się jak w niebie 🙂


Park Narodowy Khao Sok

Jednodniowy wypad do Parku Narodowego Khao Sok jest innym spojrzeniem na las tropikalny i przyrodę. Udajemy się na spacer przez dżunglę do wodospadu, spływamy pontonowym kajakiem rzeką, podziwiając piękno natury, jemy lunch w rejonie parku narodowego,  karmimy słonie oraz uczestniczymy w kąpieli tych dostojnych olbrzymów.

Jezioro Racza Prapa, które możemy podziwiać w trakcie wycieczki dwudniowej, jest wyjątkowo piękne. Zapora zbudowana na potrzeby elektrowni wodnej spiętrza ogromne jezioro powstałe w środku parku narodowego Kao Sok. Możliwość oglądania dżungli i wspaniałych formacji skalnych z pewnej odległości daje wspaniałe wrażenia. Odwiedzamy wybrane jaskinie lądowe o różnej skali trudności, a resztę dnia poświęcamy na pływanie wśród skał wyrastających z wody, luch, szukanie małp i dzioborożców oraz słodkie lenistwo.

Łącząc dwa powyższe punkty i wybierając dżunglę dwudniową nocujemy w ośrodku z domkami bambusowymi na pływających tratwach na jeziorze.


Wyspy Phi Phi

Warto wybrać się na wycieczkę na Phi Phi, jednak proszę wziąć pod uwagę, że wycieczki jednodniowe przez większość biur są realizowane w dużym pośpiechu- często są uciążliwe i hiperkomercyjne. Po latach doświadczeń ułożyliśmy taki program, aby uniknąć tłumów turystów


Patongco warto zobaczyć na phuket

Należy odwiedzić Patong nocą. Zwłaszcza rejon ulicy Bangla, przepełnionej barami go-go, transwestytami i prostytutkami robi ogromne wrażenie. Różowa dzielnica to jednocześnie rejon bezpieczny co nie jest częste w innych rejonach świata. Wiele osób ma opory, by tam się udać – naszym zdaniem warto. W niewielu innych miejscach można zbliżyć się tak blisko do tematu seksturystyki i pozostać tylko obserwatorem. Wciąż jest to element kluczowej frazy „Phuket – co warto zobaczyć”


Cyrk Fantaseaphuket atrakcje

Hollywoodzkie rozwiązanie prezentacji historii Tajlandii w formie pantomimy. Może bez wyszukanego gustu i treści, ale zrobione z rozmachem przy dużej inwestycji. Robi wrażenie zwłaszcza na dzieciach. Do Fantasea położonej na drodze Kamala-Surin nie warto jechać samemu. W lokalnych agencjach turystycznych kupuje się bilet z transferem. Opcjonalnie z kolacją.  Warto kupić najdroższe miejsca, bo widać znacznie lepiej.

My nie popieramy i nie jeździmy w miejsca, gdzie zarabia się na cierpieniu zwierząt.


co warto zobaczyć na PhuketSimon Cabaret

Show transwetytów.  Wiele osób mówi, że to bardzo ładne i kolorowe widowisko położone na drodze wyjazdowej z Patong do Karon.


co warto zobaczyć na phuketMuzeum muszli w Rawai

W miarę ciekawe, ale relatywnie drogie (25 usd wstęp), nie po drodze dokądkolwiek. Dla pasjonatów tematu oczywiście jest to konieczny punkt programu. Nas, pomimo zamiłowania do podwodnego świata, nie powaliło na kolana – wolimy oglądać muszle w ich naturalnym środowisku.


co warto zobaczyć na PhuketBoks Tajski – Muay Thai

Narodowy sport Tajlandii, jest w organizowany w wielu miejscach. Dobre, niereżyserowane przedstawienia są dostępne na dużych stadionach, gdzie zainwestowane są większe pieniądze. Na Phuket najlepszy stadion jest w Patong, na tyłach galerii handlowej Jungceylon.


co warto zobaczyć na PhuketTajski Masaż

Tajski masaż jest dobry w większości salonów. Nie należy doszukiwać się drugiego dna. W Tajlandii większość spraw nazywa się po imieniu i bez ogródek – masaż to masaż, a seks to seks. Na niektórych plażach w salonie można zostać zapytanym, czy masaż ma być „normalny”, czy „specjalny” ale zawsze z uśmiechem na ustach. Zobacz więcej: Tajski Masaż.


co warto zobaczyć na PhuketSpa na Phuket

Szeroki wybór SPA i zabiegów kosmetycznych jest dotępny przy większości hoteli. Cena nie ma żadnego związku z jakością oferowanych usług. Trzeba zdać sie na łut szczęścia lub korzystać z opinii innych.


co warto zobaczyć na PhuketPlaże Phuket

Polecamy plaże na Phuket, zwłaszcza te na uboczu. Polecamy wycieczki na własną rękę – wynajętym samochodem, skuterem (tylko jeśli naprawdę umiecie jeździć i macie oczy dookoła głowy oraz dobre ubezpieczenie) lub po prostu taksówką. Jest wiele plaż wzdłuż całego zachodniego wybrzeża, niektóre prawie całkiem puste.