Co zobaczyć na Phuket

zatoka phang nga

Phuket – co warto zobaczyć ?

Często pytacie nas gdzie mieszkać w jakim hotelu spać. „Jesteśmy na Phuket – co warto zobaczyć” to jest częste pytanie. Nasza ocena może być inna niż Wasza, bo to przecież coś bardzo subiektywnego, co się komu podoba. My, w czasie swoich prywatnych podróży, zwykle nie przykładamy dużej wagi do hotelu – jeśli jest czysto a lokalizacja nam odpowiada to z reguły wystarcza, bo tam głównie tylko śpimy. Zwykle koncentrujemy się bardziej na zwiedzaniu, rozważamy wypożyczenie samochodu, zastanawiamy się co zrobić na własną rękę, a co łatwiej/lepiej/przyjemniej/taniej można mieć w formie zorganizowanej. Proponuję rozważyć poniżej opisane nasze i nie-nasze wycieczki i aktywności, albo potraktować te informacje jako wskazówki do samodzielnego zwiedzania aby odpowiedzieć na pytanie – co  zobaczyć na Phuket ?


Wycieczka po Phuket Kultura i Obyczaje

Wycieczka po Phuket zaczyna się około południa (więc można się wyspać i ruszyć na nią nawet dzień po przylocie). Jest naszą opowieścią o Tajlandii, Tajach, obyczajach, szkole, religii, kulturze, królestwie, moralności, seksturystyce i innych interesujących tematach, z perspektywy naszego już niemal 20 letniego pobytu. Pozwala zrozumieć dlaczego wiele obserwowanych zachowań jest tak różnych od europejskich a wiele innych podobnych. Wycieczka powstawała w nietypowy sposób – rodzina i znajomi po przyjeździe zasypywali nas setkami pytań. Zamiast odpowiadać na pytania przy kawie, postanowiliśmy poprowadzić opowieść „z obrazkami”, odwiedzając przy tym najciekawsze oraz najpiękniejsze miejsca na wyspie. Ta konwencja kameralnej wycieczki z opowieścią prowadzoną dla przyjaciół, została utrzymana. Odwiedzamy miejsca pochówku, świątynie buddyjskie i chińskie, posągi buddy, zwiedzamy China Town i stary Phuket, zabieramy Was na masaż i kończymy unikalną, niecodzienną kolacją przy tajskim grillu.


Zatoka Phang Nga

Skała James’a Bonda i cała zatoka Phang Nga widziana z poziomu wody jest absolutnie piękna, opisywana jako atrakcja „numer jeden” tego regionu i nie wymaga chyba dalszych rekomendacji. W naszym wydaniu z polskim przewodnikiem, zaczyna się zwykle wcześnie rano po to, by wyprzedzić tłum turystów chociaż o godzinę. Pływamy łodzią długorufową, przepływamy kajakami przez namorzynowy las, zwiedzamy Wyspę i Wioskę Morskich Cyganów, a to wszystko w przepięknych okolicznościach przyrody. 

Wycieczka do jaskiń przeznaczona jest dla osób które mają dobrą kondycję i ciekawią je dzikie, prawie nieuczęszczane jaskinie. Zwiedzamy cztery diametralnie różne jaskinie. Pierwsza oświetlona jest miejscem kultu, zawiera prochy zmarłych i świątynie. Posągi buddy, małpy i nietoperze dopełniają uroku nacieków na ścianach. Kolejna to jaskinia marmurowa z podziemną rzeką – płyniemy kajakiem, tratwą, a następnie brodzimy w płytkiej rzeczce. Trzecia – kompletnie dzika, stara jaskinia krasowa z cudownymi naciekami, stalaktytami, jeziorkami, ukrytymi posągami buddy w środku dżungli. Zwiedzamy ją „naszą trasą” w kaskach, przy świetle latarek i cieszymy się tym, że jeszcze nie ma tam barierek, oświetlenia i żadnych formalnych zakazów. Ostatnia jaskinia jest domem mnicha pustelnika. Ta młoda jaskinia prawie bez nacieków prezentuje wspaniałą formę podziemnej rzeki, a w końcowej cześci kończy się oczkiem wodnym. Czasami jest prawie sucha a czasami płynie tamtędy rzeka. W każdym wypadku wychodzimy zabłoceni po czubek głowy i zmęczeni odpoczywamy w czasie obiadu w restauracji na brzegu urokliwej rzeki podziwiając w tle krajobraz strzelistych skał Phan Nga


Przyroda Phuket

Przyroda Phuket to stosunkowo łatwa wycieczka (dostępna nawet dla małych dzieci) do lasu tropikalnego.W czasie spaceru do małego wodospadu można poczuć 100% wilgotność, usłyszeć głosy dżungli, hałas cykad, śpiew gibbonów w pobliskim centrum rehabilitacji, które zajmuje się wieloletnim procesem usamodzielniania tych małp i po odzyskaniu z nielegalnego handlu przywracaniem im zdolności życia w dżungli. Odwiedzamy plantację i działającą manufakturę kauczuku. Zabieramy Was na targ owocowy, gdzie można próbować wszystkich egzotycznych owoców. Potem udajemy się do oceanarium, gdzie my – nurkowie – mamy zwykle wiele do pokazania i opowiedzenia o podwodnym świecie rafy koralowej. W pakowalni orzeszków nerkowca możemy do woli popróbować tych specjałów przygotowanych na mnóstwo różnych sposobów – słodko, słono czy ostro. Wycieczkę kończymy odwiedzając farmę orchidei a dalej na targu świeżej żywności (przeżycie samo w sobie) pokazujemy Wam jak wybrać najświeższe krewetki i jak poznać ile godzin od złowienia ma ryba. Wybieramy owoce morza i ryby, a następnie jedziemy do restauracji, gdzie znajomy kucharz zamieni nam to, co przywieźliśmy, w doskonałe potrawy.


Park Narodowy Khao Sok

Jednodniowy wypad do Parku Narodowego Khao Sok jest innym spojrzeniem na las tropikalny i przyrodę. Udajemy się na spacer przez dżunglę do wodospadu, spływamy pontonowym kajakiem rzeką podziwiając piękno natury, jemy lunch w rejonie parku narodowego,  karmimy słonie oraz uczestniczymy w kąpieli tych dostojnych olbrzymów.

Jezioro Racza Prapa, ktore możemy podziwiać w trakcie wycieczki dwudniowej, jest wyjątkowo piękne. Zapora zbudowana na potrzeby elektrowni wodnej spiętrza ogromne jezioro powstałe w środku parku narodowego Kao Sok. Możliwość oglądania dżungli i wspaniałych formacji skalnych z pewnej odległości daje wspaniałe wrażenia. Odwiedzamy wybrane jaskinie lądowe o różnej skali trudności, a resztę dnia poświęcamy na pływanie wśród skał wyrastających z wody, luch, szukanie małp i dzioborożców oraz słodkie lenistwo.

Łącząc dwa powyższe punkty i wybierając dżungle dwudniową nocujemy w ośrodku z domkami bambusowymi na pływających tratwach na jeziorze.


Wyspy Phi Phi

Warto wybrać się na wycieczkę na Phi Phi, jednak proszę wziąć pod uwagę, że wycieczki jednodniowe przez większość biur są realizowane w dużym pośpiechu- często są uciążliwe i hiper-komercyjne. Po latach doświadczeń ułożyliśmy taki program, aby uniknąć tłumów turystów- Niebiańską Plażę opuszczamy zwykle jako jako jedna z ostatnich motorówek.


Patongco warto zobaczyć na phuket

Należy odwiedzić Patong nocą. Zwłaszcza rejon ulicy Bangla, przepełnionej barami go-go, transwestytami i prostytutkami robi ogromne wrażenie. Różowa dzielnica to jednocześnie rejon bezpieczny co nie jest częste w innych rejonach świata. Wiele osób ma opory by tam się udać – naszym zdaniem warto. W niewielu innych miejscach można zbliżyć się tak blisko do tematu seksturystyki i pozostać tylko obserwatorem. Wciąż jest to elment kluczowej frazy „Phuket – co warto zobaczyć”


Cyrk Fantaseaphuket atrakcje

Hollywoodzkie rozwiązanie prezentacji historii Tajlandii w formie pantomimy. Może bez wyszukanego gustu i treści, ale zrobione z rozmachem przy dużej inwestycji. Robi wrażenie zwłaszcza na dzieciach. Do Fantasea położonej na drodze Kamala-Surin nie warto jechać samemu. W lokalnych agencjach turystycznych kupuje się bilet z transferem. Opcjonalnie z kolacją.  Warto kupić najdroższe miejsca, bo widać znacznie lepiej.

My nie popieramy i nie jeździmy w miejsca, gdzie zarabia się na cierpieniu zwierząt.


co warto zobaczyć na PhuketSimon Cabaret

Show transwetytów.  Wiele osób mówi, że to bardzo ładne i kolorowe widowisko położone na drodze wyjazdowej z Patong do Karon.


co warto zobaczyć na phuketMuzeum muszli w Rawai

W miarę ciekawe, ale relatywnie drogie (25 usd wstęp), nie po drodze dokądkolwiek. Dla pasjonatów tematu oczywiście jest to konieczny punkt programu. Nas, pomimo zamiłowania do podwodnego świata, nie powaliło na kolana – wolimy oglądać muszle w ich naturalnym środowisku.


co warto zobaczyć na PhuketBoks Tajski – Muay Thai

Narodowy sport Tajlandii, jest w organizowany w wielu miejscach. Dobre, niereżyserowane przedstawienia są dostępne na dużych stadionach, gdzie zainwestowane są większe pieniądze. Na Phuket najlepszy stadion jest w Patong, na tyłach galerii handlowej Jungceylon.


co warto zobaczyć na PhuketTajski Masaż

Tajski masaż jest dobry w większości salonów. Nie należy doszukiwać się drugiego dna. W Tajlandii większość spraw nazywa się po imieniu i bez ogródek – masaż to masaż, a seks to seks. Na niektórych plażach w salonie można zostać zapytanym czy masaż ma być „normalny” czy „specjalny” ale zawsze z uśmiechem na ustach.


co warto zobaczyć na PhuketSpa

Szeroki wybór SPA i zabiegów kosmetycznych jest dotępny przy większości hoteli. Cena nie ma żadnego związku z jakością oferowanych usług. Trzeba zdać sie na łut szczęścia lub korzystać z opinii innych.


co warto zobaczyć na PhuketPlaże Phuket

Polecamy plaże na Phuket, zwłaszcza te na uboczu. Polecamy wycieczki na własną rękę – wynajętym samochodem, skuterem (tylko jeśli naprawdę umiecie jeździć i macie oczy dookoła głowy oraz dobre ubezpieczenie) lub po prostu taksówką. Jest wiele plaż wzdłuż całego zachodniego wybrzeża, niektóre prawie całkiem puste.