Co warto zobaczyć z Khao Lak?

phuket wycieczki

Wycieczki krajobrazowe i przyrodnicze poza Khao Lak

Similany

Bedac w Khao Lak z pewnością trzeba zobaczyć wyspy Similany. To archipelag 9 różnej wielkości wysp, ułożonych równolegle do wybrzeża, około godziny płynięcia motorówką. Piękne, granitowe formacje skalne i miękki, biały, koralowy piasek plaż, obmywanych ciepłym, szmaragdowym morzem to spełnienie wszystkich wyobrażeń o tropikalnym raju. I jak to zwykle bywa – wszędzie gdzie pięknie a blisko jest zawsze tłum turystów, ale ze względu na niezapomniane widoki warto jest się poświecić 😉 Wycieczki snorkelingowe motorówką są tu organizowane przez kilka firm – te droższe zabierają mniej osób i pływają do bardziej oddalonych zatok, gdzie jest mniej ludzi.

Marzenia o samotnym pobycie na dzikiej plaży są spełnianie podczas kilkudniowych rejsów nurkowych, tzw. safari. Jeśli jesteś nurkiem, sprawdź naszą ofertę rejsów i łodzi. Osoby bez uprawnień nurkowych również mogą dołączyć do rejsu, pod warunkiem, że dobrze się czują na łodzi. Nurkowie pływają dalej na północ, na wyspy Koh Bon, Koh Tachai i Surin – które są jeszcze bardziej (o ile to w ogóle możliwe) urokliwe.


Dżungla Khao Sok

Jeden z największych parków narodowych Tajlandii, dzika dżungla Khao Sok z wieloma miejscami na nocleg i trekking o różnym stopniu trudności. Przez urokliwą rzekę Sok można przeprawić się kajakiem, tratwą bambusową (osobiście nie polecamy – niewygodnie) lub dużą detką, mocząc się w wodzie.

Dżungla i góry to naturalne środowisko słoni indyjskich; w kilku miejscach można przejechać się na ich grzbiecie lub karku, nakarmić, czy potowarzyszyć w kąpieli.
W północnej części parku Khao Sok znajduje się sztuczne jezioro powstałe przy zaporze Ratcha Prapa. Małe łodzie długorufowe zabierają niewielkie grupki turystów na jedno lub kilkudnowy pobyt na jeziorze. Tu jest wciaż dziko, cicho i pięknie. Noclegi organizowane są w domkach na palach, zwykle bardzo podstawowych, ale niezwykle urokliwych. Miejsc jest stosunkowo mało, więc taki wypoczynek trzeba zaplanować z wyprzedzeniem. Nocne pływanie łodzią po okolicy, odgłosy dżungli czy brak prądu daje wrażenie pierwotnego kontaktu z naturą; wrażenia będą niezapomniane!


Skała Bonda

Około godziny drogi z centrum Khao Lak znajduje się zatoka Phang Nga, którą od północnego krańca można zwiedzić łodzią długorufową. Typowy rejs obejmuje słynną skałę James Bond, plan filmowy „Człowieka ze złotym pistoletem”. I znowu, jak wszędzie, mnóstwo turystów. Wszyscy dookoła wymachują kijami, polując na unikalne ujęcie a w najlepszym punkcie widokowym trzeba sporo czekać na swoją kolej, by uwiecznić się bez innych dookoła. Można temu zaradzić jadąc na Bonda z nami – budzimy Was wcześnie, ale docieramy na miejsce pierwsi a skała Bonda wydaje się dzika.
Nie tylko to miejsce jest celem wycieczek – jest nim cała zatoka Phang Nga – wystajace z wody strzeliste wapienne skały tworzą niezapomniany krajobraz. W geologii twory te nazywane są krasem wieżowym. Płynięcie kajakiem przez wpół zalane pieczary, skalne laguny i las namorzynowy to pomysł na urokliwy i romantyczny dzień.

Na terenie zatoki jest wioska cyganów morskich, Koh Panyee. Mieszkańcy żyją z wyrobu pamiątek, prowadzenia lokalnych sklepików i jadłodajni oraz restauracji dla turystów. Domy w wiosce stoją na palach – starsze wciąż na rozpadających się drewnianych, a nowsze na konstrukcjach żelbetowych. Można zobaczyć meczet, szkołę, szpital, domy w jakich żyją ludzie na co dzień oraz zjeść smaczny lunch.


Prowincja Phang Nga

Składa się na nią Zatoka, którą zwiedza się łodzią długorufową, oraz duże połacie dżungli, ukrywającej atrakcje wodne (kajaki i inne spływy, wodospady), trekking na słoniach a także egzotyczne buddyjskie światynie (czasem w krasowych jaskiniach), centra medytacji, świetne knajpki z owocami morza i samo miasto Phang Nga z lokalnymi targowiskami, świątyniami i zwykłym, codziennym życiem. Tam na pewno zobaczycie „prawdziwą” Tajlandię. Perełki prowincji, w tym buddyjskie piekło, można zwiedzić tylko z nami na wyjątkowej wycieczce „Między niebem a piekłem„. Zapraszamy.


Jaskinie

W krasowych skałach kryją się setki jaskiń. Niektóre bardzo stare, z bogatą szatą naciekową, przypominające niekiedy skamieniałą dżunglę, przez którą trzeba się przeciskać w kasku i z własnym światłem. Inne ogromne, byłe mnisie pustelnie lub miejsca przechowywania prochów zmarłych wielmożów.
Większość jaskiń jest dzika i nieprzygotowana do zwiedzania, ale mając własny kask, latarkę i odpowiednie ubranie można stać się eksploratorem. Jeśli chcielibyście utaplać się w błocie i poczołgać się w przejściach, poprzeciskać między stalagnatami, bez tłumu ludzi ale z przewodnikiem, który zna drogę wejścia – a co najważniejsze – wyjścia z jaskini, to zapraszamy na naszą autorską wycieczkę Jaskinie Phang Nga – takiego programu nie oferuje żadna inna agencja turystyczna.