Co robić na Phuket

słonie phuket

 

TOP 7 Najlepszych atrakcji wycieczkowych z Phuket i Khao Lak

Phuket oferuje nie tylko piękne, piaszczyste plaże, fantastyczne nurkowanie czy imprezowe życie nocne. Dla bardziej aktywnych dostępne są setki przeróżnych wycieczek po wyspie i okolicach. Można je wykupić u agentów turystycznych, których biura dostępne są na każdym kroku. Ceny wycieczek są do siebie zbliżone i zależą od organizatora; nie ma więc różnicy, gdzie rezerwujemy nasze wojaże, aczkolwiek należy się wystrzegać tych, które wydają się być okazyjnie tanie. Poniżej przedstawiamy wycieczki pogrupowane według rodzajów.


Wycieczki kajakowe w Zatoce Phang Nga

Są to jednodniowe wyprawy do zatoki Phang-Nga, gdzie podziwiać moża niespotykany nigdzie indziej kras wieżowy – strzeliste wapienne klify. Zwiedzający płyną przez zatoke łodzią wycieczkową, motorówką lub drewnianą łodzią długorufową, a następnie przesiadają się do kajaków, którymi opływają wyspy. Widoki są przepiękne! Przepływa się przez jaskinie i zwiedza miejsca niedostępne inaczej jak kajakiem – zamknięte laguny skalne czy wąskie kaniony w lesie namorzynowym. Podczas wycieczki zwiedza się również morską wioskę na palach Koh Panyee, gdzie mieszkają potomkowie morskich cyganów.

Tytułowa skała James Bond jest bryłą wystającą z morza, podobną do Maczugi Herkulesa w Polsce. Widać ją z leżącej obok wyspy Khao Ping Kan, zwanej Wyspą James’a Bond’a, dostępną do zwiedzania. To na tej wyspie nagrywany byl  „Człowiek ze złotym pistoletem” w 1974 – stąd wzięła się jej nazwa. Zwykle są na niej tłumy ludzi, których jednak można uniknąć rezerwując wycieczkę z nami – wypływamy wcześniej albo później niż inni organizatorzy i dzięki temu dopływamy do wyspy w czasie gdy nie ma tam tłumów turystów uzbrojonych w aparaty fotograficzne.

W cenie wycieczki jest zazwyczaj: transfer z hotelu do portu, pobyt na łodzi, dwuosobowy kajak (jest to duży, dmuchany, wygodny kajak; z tyłu siedzi Taj i wiosłuje, więc całym zajęciem turysty jest robienie zdjęć, opalanie się i podziwianie przyrody), lunch na łodzi, owoce, kawa, herbata, woda, coca cola.

Serdecznie zapraszamy na wycieczkę James Bond Island z polskim przewodnikiem. Oprócz niezapomnianych wrażeń wizualnych dowiedzieć się można wiele ciekawych rzeczy.

Wycieczka trwa: od ok. 8 do 17.
Cena wycieczki: 3000 THB


Wycieczki objazdowe po Wyspie Phuket

wat chalong świątynia na phuketJeśli zależy Wam na obejrzeniu jak największej ilości miejsc, a informacje wyszukacie sami w książkowym przewodniku – opcje są dwie. Można znaleźć taksówkarza, który obwiezie Was po wybranych miejscach lub wykupić objazdową wycieczkę za ok. 1500-2500 THB. W obu przypadkach przygotujcie się na spędzenie co najmniej połowy czasu wycieczki w sklepach typu: wyroby kauczukowe, perły, rękodzieło, miód itp. Taksówkarze lubią mówić, że obiekt, który chcecie zobaczyć, jest dzisiaj zamknięty. Nie wierzcie w to – taksówkarzom zależy tylko na miejscach, gdzie dowiezienie Was będzie się wiązało z prowizją. Sklepy, salony masażu i restauracje będą wybrane na podstawie „kto da więcej”, więc jeśli w ten sposób chcecie zwiedzać wyspę, lepiej miejcie precyzyjny plan lub wynajmijcie własny pojazd. Więcej o poruszaniu się po Phuket w artykule „Transfer na Phuket

Ceny wycieczek objazdowych: 1000 – 3500 THB w zależności „ile w jednym”

W naszej ofercie mamy wycieczkę, gdzie zwiedzane miejsca są tłem do ciekawej historii opowiadanej przez polskiego przewodnika: zwykle Piotra. W programie odwiedzimy to, co zobaczyć trzeba: miejsce zrzucania prochów do morza, największy kompleks świątyń, Wielkiego Buddę i stare miasto. Aktywny dzień zakończymy godzinnym masażem w najlepszym salonie na wyspie a potem zabierzemy Was na egzotyczna kolację. Zapraszamy na naszą wycieczkę Kultura i obyczaje.


„Eko – safari” – spotkanie z przyrodą na Phuket

Jednodniowe wycieczki, w skład których wchodzą atrakcje związane ściśle z przyrodą i zwierzętami: trekking na słoniach i pokaz z udziałem słoni, czasem również pokazy małpich sztuczek, delfinarium, zdjęcie z odurzonym wężem lub tygrysem, przejażdżka jeepem po górach, kajaki, spacer po dżungli, pobyt w punkcie widokowym, spacer nad wodospad, zwiedzenie wybudowanej w celach turystycznych działki ryżowej. Od objazdówki po wyspie różni się tym, że w programie nie ma zwiedzania zabytków.

Ceny wycieczek przyrodniczych: 1000 – 4000 THB w zależności „ile w jednym”

My organizujemy wycieczkę pod hasłem „Przyroda na Phuket bardzo inaczej: po pierwsze nie jeździmy na słoniach i nie uczestniczymy w żadnych nieczystych etycznie pokazach z udziałem zwierząt. Pokazujemy za to prawdziwe miejsca: kawałek dżungli z wodospadem, małą rodzinną plantację kauczuku, targ owocowy, gdzie spróbujecie wszystkich dostępnych w danym sezonie owoców, oceanarium, ogród z orchideami, targ świeżej żywności – tu opowiemy Wam o lokalnych warzywach, przyprawach i sosach a przewodnik nauczy Was jak wybrać świeże owoce morza – które w dużej ilości zostaną kupione a następnie przyrządzone w tajskiej restauracji nad brzegiem morza. To będzie Wasza najlepsza uczta z owoców morza na tym urlopie (a może w życiu)!


Wycieczki dla aktywnych z Phuket – rafting, quady (ATV)

Ta grupa wycieczek ma w swoim programie aktywny wypoczynek. Są to całodzienne (tzn. od ok. 8 do 17) wyprawy, w skład których wchodzą kombinacje takich atrakcji jak: rafting na rzece, przejażdżki quadem, przejażdżki jeepem po górach, spacery po dżungli, wizyta nad wodospadami (połączona z kąpielą). Stopień trudności tych atrakcji nie jest duży, nie są to ekstremalne przeżycia, ale na pewno dobry sposób na w miarę aktywne spędzenie dnia. Spływ pontonami organizowany jest w taki sposób, że na rzece w dżungli otwierana jest tama, która zapewnia rzece odpowiedni potencjał nawet w porze ograniczonych opadów deszczu.

Alternatywą jest inna niż wszystkie wycieczka do dzikich jaskiń prowincji PhangNga. Jeśli nie boicie się ubłocić po pachy, wchodzić do jaskiń z kaskiem i latarką, przeciskać się pomiędzy stalaktytami, odkrywać nowe komory i przejścia w jaskiniach bez schodków, barierek i światła a na koniec ucztować w restauracji z widokiem na rzekę Sok – zapraszamy na naszą wycieczkę Jaskinie Phang Nga. Tylko dla osób o dobrej kondycji fizycznej i dzieci powyżej 10 lat.

Ciekawą atrakcją dla dzieci i ich opiekunów jest także Park Linowy Tyrolka.


Szkoły gotowania potraw tajskich

Dla chętnych są jedno- lub wielodniowe kursy gotowania, podczas których można nauczyć się przyrządzać specjały kuchni tajskiej. Zajęcia trwają od 2 do 5 godzin dziennie i kosztują ok. 80-100 USD za dzień zajęć – w zależności od ilości przygotowywanych potraw, renomy szkoły i ilości uczestników. Rozpoczynają się wizytą na lokalnym targu, a następnie w szkole gotowania każdy uczestnik ma do dyspozycji miejsce robocze i składniki do przygotowania dań. Po zakończeniu pracy uczestnicy zjadają przygotowane posiłki i otrzymują certyfikaty ukończenia kursu. Dobry sposób dla amatorów gotowania orientalnych potraw – wiele z nich przygotowuje się w oparciu o ten sam schemat, zatem mając pomysł i koncepcję, można ją stosunkowo łatwo przenieść do Polski, dodając do potrawy ulubione, niekoniecznie tajskie, składniki.

Nasza wycieczka Kulinarne fascynacje wprowadza w tajniki tajskiej kuchni i zdrowego żywienia. Zaczynamy od tajskiego późnego śniadania opartego o makaron z bogatym wyborem sosów curry i milionem warzyw – liści, korzeni, kwiatów, owoców, z których każdy robi własną kompozycję smakową. Następnie odwiedzamy targ świeżej żywności, kosztujemy dostępnych owoców, rozmawiamy o ziołach i ich zastosowaniu oraz dostępnych w Polsce alternatywach. Ostatecznie dokonujemy ogromnych zakupów skorupiaków, krewetek, ryb i jedziemy do zaprzyjaźnionej restauracji nad brzegiem morza. Zainteresowani przyrządzają część potraw w formie warsztatów kulinarnych, kuchnia zrobi dla nas to co wymyślimy, a pozostali zadbają by nikomu nie wysychało wino w kieliszkach albo zrobią przerwę na kąpiel w morzu. Potem trzeba już tylko jeść, jeść i … jeść 🙂

Zapraszamy też na lekcje gotowania w Polsce– Małgosia zabierze Was na targ, gdzie opowie Wam o składnikach w odniesieniu i porównaniu do tego, co jest dostępne w Polsce, a następnie odda pod opiekę nagradzanego tajskiego mistrza kuchni. Otrzymacie przepisy kuchni tajskiej w formie książeczki przygotowanej po polsku


Wycieczki snorkelingowe

Oprócz kajakowej wycieczki po okolicznych wysepkach, można wybrać się na całodniową snorkelingową na Phi Phi, Racha Yai, Coral Island, Similany, Suriny, Koh Tachai. W programie takich wycieczek jest snorkelling, plażowanie, lunch, zwiedzanie wyspy i generalne lenistwo. Są bajkowe krajobrazy i to, co się kojarzy z tropikalną plażą. Na Similanach/Surinach/Koh Tachai jest bardzo dobra przejrzystość wody i ładna rafa. Niestety minusem są tłumy turystów, zwłaszcza na Phi Phi.
Cena zależy od rodzaju i wielkości łodzi (np. są motorówki, duże łodzie wycieczkowe – jak promy, żaglówki), którą płynie się na wyspę i wynosi od 70 do 150 USD.

Nasza oferta wycieczek snorkelingowych obejmuje dodatkowo kurs pływania z maską i rurką pod opieką naszego polskiego instruktora nurkowania. Szczegóły wycieczek tutaj: Niebiańska Phi Phi, Rajskie Similany.


Wycieczki do dżungli

Mało kto wie, że dżungla na półwyspie Malajskim, na którym leży Tajlandia, jest najstarszym lasem tropikalnym na ziemi – liczy sobie 180 milionów lat i jest to czas jeszcze sprzed epoki dinozaurów. Ogromne obszary dżungli objęte są ścisłą ochroną w ramach Parków Narodowych a jednym z największych i najsłynniejszych jest Khao Sok. Oddalony o ok. 2,5 godziny jazdy od wyspy Phuket zniechęca długą jazdą tłumy turystów, dzięki czemu bywa tu wciąż dziko. W programach zwiedzania jest  obcowanie ze słoniami – kąpiel i karmienie tych dostojnych olbrzymów. Tutaj są one w swoim naturalnym środowisku, a ludzie „ze wsi” traktują słonie jak zwierzęta przydomowe i zwykle bardzo dobrze traktowane. To duża różnica pomiędzy obozami pracy dla słoni, umiejscowionymi w kurortach, gdzie poganiacz jest najemnym pracownikiem, nie związanym ze zwierzęciem. Tu w Khao Sok trasy są spokojne, słoni nikt nie pogania ani nadmiernie nie wykorzystuje. Wiara w karmę i reinkarnację pozwala Tajom tłumaczyć miejsce słonia w służbie człowieka (jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o karmie zapraszamy na naszą wycieczkę „Kultura i obyczaje”).

Zwiedzanie dżungli odbywa się również rzeką Sok – na gumowych kajako-pontonach lub na bambusowych tratwach. Te drugie brzmią i wyglądają na pierwszy rzut oka ciekawiej, ale przemyślcie dwa razy, czy chcecie siedzieć przez godzinę w upale na drewnianym małym krzesełku, czy wolicie jednak wyciągnąć nogi na dmuchane burty kajaka i wypoczywać na półleżąco? My wolimi to drugie…

Dżunglę trzeba przejść również pieszo, więc w programie wycieczek są dłuższe i krótsze trasy przejścia przez kawałek dżungli. Jeśli na końcu trasy jest wodospad, to jest to wspaniałe ukoronowanie dnia. Na naszej wycieczce do dżungli idziemy od mało uczęszczanego, pięknego wodospadu, gdzie wytworzył się naturalny basen kąpielowy z darmową usługa peelingu, robionego przez małe rybki.

Alternatywą jest 2 dni w dżungli. Noclegi organizowane są albo w jednym z leśnych resortów na lądzie, albo w domkach na bambusowych palach, na pięknym jeziorze Ratcha Prapa. Ograniczona ilość miejsc noclegowych sprawia, że jest tam tylko garstka ludzi. Otoczenie strzelistych skał, kąpiel w słodkiej, ciepłej wodzie i absolutna cisza i spokój – „dwudniówka” w Khao Sok to nasza najpiękniejsza wycieczka. Zapraszamy!