Ogólne

Wapienna, bezludna, mroczna w klimacie wyspa jest jednym z najlepszych nurkowisk, by spotkać manty.

 

Wapienna, bezludna, nieco mroczna w klimacie wyspa Koh Bon jest jednym z najlepszych miejsc w Tajlandii na spotkanie dużych, często ponad pięciometrowej rozpiętości mant, zwłaszcza w okresie od początku marca do maja.

  • Wymagany certyfikat: AOWD
  • Głębokość:  5 – 40m +
  • Widoczność:  15 – 40m
  • Prądy: brak do bardzo silnych
  • Najlepszy Czas: listopad – maj
  • Ilość nurkowisk: : 3

Zarezerwuj

Na południowej ścianie wyspy znajduje się zatoka z charakterystycznym „oknem” – otworem przez który widać morze na przestrzał przez wyspę. Tuż nad lub pod linią wody, w zależności od poziomu przypływu jest jeszcze jeden tunel przez wyspę. Fale z północnej strony wtłaczają doń wodę, które jeśli są dostatecznie duże tworząc spektakularne widowisko milionów bąbelków powietrza wtłaczanych na głębokość wielu metrów pod wodę. Spienione fontanny piany zgodne z rytmem fal dają wspaniałe tło do fotografii. Zatoka z opadającym w głębinę dnem położonym poniżej 15m jest dobrym miejscem na relatywnie trudne nurkowanie nocne. Często rozpoczyna się tutaj także nurkowanie na zachodniej krawędzi będącej najczęściej odwiedzanym przez manty miejscem.

Opadająca do około 40m wgłąb ostra krawędź jest miejscem zderzania się mas wody otaczających wyspę i często występują na niej bardzo silne prądy. Zwykle widać tu wielu nurków trzymających się skalnej krawędzi i oczekujących na pojawienie się wielkich czarno białych skrzydeł mant, często o ponad pięciometrowej rozpiętości, zwłaszcza w okresie od początku marca do maja. Manty lubią ustawiać się pod prąd, zwłaszcza gdy wiosenne, bardzo ciepłe (czasem ponad 30 stopniowe) masy wody przynoszą pożywny plankton. Wielu naszych klientów widziało wcześniej manty, jednakże często słyszymy opinie, że było to ich najlepsze nurkowanie z mantami w życiu. Czasami udaje się oglądać te majestatyczne stwory przez kilkadziesiąt minut z odległości mniejszej niż ich rozpiętość skrzydeł. Manty pozwalają się oglądać z bardzo bliska, dopóki wydaje im się, że to one oglądają nurków wisząc w prądzie lub krążą dookoła nich. Są jednak bardzo kapryśnie i szybkie, jeśli zauważą, że są gonione przez nurków żądnych zbyt bliskiego kontaktu, znikają z jednym machnięciem skrzydeł. Jest to także bardzo dobre miejsce do znalezienia ośmiornic, dziesiątek muren, rekinów rafowych, tuńczyków i ostroboków.

Inną atrakcją Koh Bon są rekiny lamparcie śpiące u podnóża krawędzi lub częściej na samotnej podwodnej skale kilkaset metrów dalej na zachód. Ta góra zwana Koh Bon Pinnacle ma szczyt 18m pod wodą wyrastając z piaszczystego dna położonego poniżej 40m. Rekiny śpią zwykle głęboko dookoła skały, a także w jednym z wielu skalnych wąwozów wznoszącym się na płytsze miejsca. Nad szczytem możemy oglądać polujące tuńczykowate i uciekające przed pożarciem ławice małych ryb . Niejednokrotnie widujemy tutaj także manty krążące pomiędzy pinnaclem a krawędzią Koh Bon.
Zarezerwuj

Khao Lak

Khao LakKhao Lak –  przewodnik po Polsku Położenie Khao Lak Miasteczko Khao Lak położone jest 80 km na północ od lotniska na Phuket, wzdłuż zachodniego wybrzeża Tajlandii, nad Morzem Andamańskim. Wybierany jako „cichsza wersja Phuket”, często polecany rodzinom z dziećmi, którzy chcą przede wszystkim spędzić spokojny czas na terenie hotelu i na plaży. Większośc hoteli położona

...Więcej

Informacje praktyczne o safari

Poniższy artykuł dotyczy wyłącznie safari w rejonie Phuket i Khao Lak w Tajlandii.

  1. Odbiór na safari. Niektóre łodzie oczekują dopłat za transfery w zalężności od lokalizacji. Jeśli transfer jest dodatkowo płatny, taka informacja jest zawsze zawarta w opisie łodzi, potwierdzimy też ewentualne dopłaty podczas rezerwacji rejsu.
  2. Godziny odbiorów. Odbiory odbywają się zwykle późnym popołudniem, a łodzie wypływają na safari wieczorami. Na łodzie Somboon transfer odbywa się wcześnie rano. Chcąc korzystać z transportu zbiorczego trzeba dostosować się do godziny odbioru z określonej lokalizacji. Ta godzina podawana jest dokładnie na kilka dni przed safari.
  3. W cenie nurkowań standardowo jest butla 12l ze sprężonym do 200 bar powietrzem, balast i pas balastowy, a także podwodny przewodnik.
  4. Opłata za park narodowy  jest uiszczana w gotówce w walucie lokalnej tuż przed wypłynięciem. Wysokość opłaty zależy od ilości dni spędzonych na łódce.
  5. Butle mają standardowo zawory INT (pierwszy stopień ze strzemiączkiem). Posiadacze automatów DIN muszą zaopatrzyć się w adaptor lub wypożyczyć go na miejscu przed rejsem. Na łodziach czasami zdarzają się butle, z których można wykręcić „pestkę” kluczem imbusowym, ale nie należy liczyć na takie rozwiązanie.
  6. W porcie nurkowym są bankomaty, ale nie ma punktu wymiany walut, dlatego warto wymienić pieniądze przed rejsem (w drodze do portu może być to niemożliwe). Jest też sklep, gdzie można zaopatrzyć się w towary pierwszej potrzeby.
  7. W czasie rejsu na 2 lub więcej dni jest niekiedy szansa zejścia na ląd – gdy łódź stacjonuje przy nurkowisku, gdzie znajduje się plaża. Teren parku narodowego ogranicza aktywność na lądzie do spacerów i kąpieli w morzu. Nie ma możliwości rozpalenia ogniska wieczorem ani zejścia na ląd po zmroku. Na Similanach nie ma żadnych sklepów ani barów.
  8. Temperatura wody wynosi zwykle 27-30 stopni, tzw „zimne prądy” na safari zwykle nie przynoszą chłodniejszej wody niż 25 stopni. Odpowiednia jest 3mm długa pianka. Dla zmarzluchów polecamy dodatkowo cienki kaptur np 1mm. Zabieranie 7mm pianek jest mało rozsądnym pomysłem.
  9. Nitrox jest dostępny na wybranych łodziach i zazwyczaj jest dodatkowo płatny.Wiele łodzi oferuje pakiety nitroksowe na cały czas safari, które są zwykle tańsze niż suma pojedynczych napełnień. Jeśli chcecie korzystać z nitroksu namawiamy na rezerwację pakietu z wyprzedzeniem. Uważamy, że nurkowania na nitroksie w czasie safari mają sens ze względu na ekspozycję azotową. Jeśli chcecie korzystać z nitroksu trzeba mieć ze sobą certyfikat. Jeżeli nie posiadasz certyfikatu, możesz umówić się na kurs.
  10. W pierwszy dzień trzeba okazać na łodzi najwyższy certyfikat nurkowy. Bezwzględnie polecamy posiadanie ubezpieczenia nurkowego i komputera. Ubezpieczenie można wykupić np w DAN. Jeśli nie macie komputera prosimy o wypożyczenie, które jest odpłatne. Wiele łodzi nie zezwala na nurkowania w czasie safari bez komputera.
  11. Zalecamy posiadanie stopnia AOWD na safari. Wiele unikalnych stworzeń oraz formacji skalnych jest dostępne głębiej niż na 18 metrach. Niektóre nurkowiska są podwodnymi górami zaczynającymi się na 12 – 18 metrach i głębiej – są one z definicji niedostępne dla nurków OWD. Jeśli jedziemy na łódź jako przewodnicy to sami nie prowadzimy nurków OWD z dwóch powodów:
    1. Po pierwsze, chcemy by nasi klienci zobaczyli to co jest najciekawsze i wracali naprawdę zadowoleni a nie rozczarowani że „inne grupy widziały więcej”.
    1. Po drugie, sami kochamy nurkowanie i pracujemy jako przewodnicy dla własnej przyjemności i chcemy nurkować głębiej niż na 18 metrów. W Tajlandii przewodnik zabierający nurków ze stopniem podstawowym głębiej niż na 20 metrów łamie prawo. Konsekwencje łamania prawa mogą wiązać się z odpowiedzialnością karną, oraz problemami przy uznawaniu ubezpieczenia w razie potencjalnego wypadku.
  12. Jeśli chcecie nurkować z nami a nie macie AOWD prosimy umówcie się z nami na kurs przed lub w trakcie safari – doskonale przygotujemy Was do nurkowania w oceanie, prądach, w nocy, głęboko itp. Jeśli nie chcecie lub nie możecie stać się nurkami AOWD, możecie płynąć na safari, ale Waszym przewodnikiem będzie anglojęzyczny divemaster, a nie żadne z nas.
  13. W czasie wszystkich safari zdarzają się prądy i fale. Morze Andamańskie jest zwykle spokojne, a w miesiącach luty-kwiecień często przypomina jezioro. Na Oceanie Indyjskim występują jednak sztormy nawet w tym bardzo spokojnym okresie, a to przekłada się na powstawanie fal. Zarówno prądy jak i fale są trudno przewidywalne. Zwykle w okresie pełni/nowiu ruchy wody są większe. Nie mamy ekstremalnie silnych prądów zrywających maskę, ani prądów ściągających w otchłań czy wynoszących na powierzchnie. Jeśli jednak nie macie doświadczenia w nurkowaniu w prądach polecamy abyście zapisali się na safari na nasz kurs Nurkowanie w prądzie w którym nauczymy Was wszelkich znanych nam tricków i technik nurkowania w prądzie, tak by nie zużywać dużo powietrza, mało się męczyć i mieć dużo frajdy zamiast stresu. Sprawdź specjalną obniżoną cenę w na kurs nurkowanie w prądach podczas safari.
  14. W cenie każdego rejsu zapewnione są posiłki wynikające z pory dnia. Jest to zestaw potraw lokalnych, również wegetariańskich, często pikantnych. Potrawy bezmięsne są przyprawiane sosem ostrygowym lub rybnym (podstawowymi w kuchni tajskiej), więc jeśli nie jecie ryb, mięsa i jajek pod żadną postacią, musicie zgłosić ten fakt z wyprzedzeniem. Chyba, że będziecie jeść sam ryż.
  15. Na łodziach jest zawsze dostępna woda, kawa, herbata bez ograniczeń. Na niektórych są również napoje gazowane w cenie, a na innych trzeba płacić za puszkę, zwykle 30-40 THB.
  16. Na większości łodzi jest piwo puszkowane, dostępne do kupienia po ostatnim nurkowaniu. Zasady niespożywania alkoholu pomiędzy nurkowaniami są traktowane w Tajlandii bardzo poważnie. Jeśli nurek wypije piwo np. do lunchu, nie zostaje wpuszczony w danym dniu do wody (tak samo jest na rejsach jednodniowych jak i na safari). Na niektórych łodziach dostępne jest wino, słodycze, kawa espresso, masaże i inne dodatkowo płatne dodatki.
  17. Na większości łodzi safari są ręczniki.
  18. Napiwek dla załogi jest miłym akcentem. Zwyczajowo wkłada się go na koniec rejsu do specjalnej skrzynki. Tajska załoga dzieli się napiwkiem. Zwyczajowo zostawia się 500-1000 THB za czterodniowy rejs od osoby
  19. Napiwek dla przewodnika – jeśli macie ochotę go w ten miły sposób wynagrodzić – daje się mu bezpośrednio do ręki. Wysokość zależy od Waszych chęci i zadowolenia z nurkowania; jest zwyczajowo wyższy niż napiwek dla załogi tajskiej.
  20. Na większości łodzi (oprócz Camic i Somoboon) jest czas na umycie i suszenie sprzętu po ostatnim nurkowaniu. Jeśli wypożyczacie sprzęt od nas, prosimy abyście go nie myli, lecz spakowali do skrzynki lub torby, w której znajdował się w pierwszy dzień safari. Prosimy o upewnienie się że spakowaliście całość sprzętu. Proszę zwrócić uwagę na wyciągnięcie balastu z kieszeni oraz pozostawienie na łodzi pasów balastowych. Przed opuszczeniem łodzi proszę dokładnie sprawdzić czy zabraliście wszystkie swoje rzeczy. Odzyskanie pozostawionych przedmiotów jest zawsze czasochłonne i kłopotliwe.

Cennik

Na safari wypływają zarówno tanie łodzie o studenckim standardzie, jak też luksusowe pięciogwiazdkowe – jest z czego wybierać. Wszystkie wyposażone są w kompresory, kuchnię przygotowującą lokalne posiłki, prysznice z gorącą wodą, klimatyzowane kajuty itp. Zobacz zestawienie wszystkich łodzi safari

Aby móc zobaczyć choćby część z prawie 30 ciekawych nurkowisk Parku Narodowego Similany oraz nurkowiska na północ od Similanów: Richelieu Rock, Koh Bon, Koh Tachai polecamy co najmniej czterodniową wyprawę.


Poniżej lista łodzi w zależności od czasu trwania rejsu. Kliknij w nazwę łodzi, aby dowiedzieć się więcej.

Koh Bon 1 dzień

Łódź na 1 dzień Standard L. Nurkowań Ceny od
Lapat *** 2 4300 thb

Mini safari 2 dni

Safari 2 dni

Łodzie Safari na 2 dni

Safari 3 dni

Łodzie Safari na 3 dni

Safari 4 dni

Łodzie safari na 4 dni

Safari 5 dni

Łodzie safari na 5 dni

Safari 6 dni

łodzie safari na 6 dni

Safari 7 dni

łodzie safari na 7 dni


Uwaga! Prosimy sprawdzić w opisie wybranej łodzi co jest i co nie jest zawarte w cenie rejsu.

W cenie wyprawy zawsze wliczone jest:

  • określona ilość nurkowań: butla 12l, balast, opieka przewodnika;
  • wyżywienia odpowiednie porze dnia;
  • noclegi w kajucie o wybranym standardzie.

W cenie nie ma:

  • wypożyczenia sprzętu nurkowego;
  • opłat wstępu do Parku Narodowego Similany, płatne gotówką przed wypłynięciem. Wysokość opłaty zależy od ilości dni spędzonych na łódce.

Opieka polskiego przewodnika jest możliwa przy minimum 4 osobach nurkujących, które mogą nurkować w jednej grupie.